Pierwsze wzmianki dotyczące tworzenia się biblioteki społecznej we wsi pochodzą z roku 1917. Wówczas, dzięki funduszom z przedstawień amatorskich zakupiono ponad setkę książek. W 1927 r. zorganizowano składkę wśród mieszkańców na zakup nowych pozycji. Również dochód z przedstawień Koła Młodzieży Wiejskiej pod kierunkiem Tadeusza Korniaka był przeznaczony na rozwój biblioteki. Nie obyło się bez tragicznych wydarzeń. W roku 1932, w wyniku pożaru, uległ zniszczeniu cały księgozbiór. Na szczęście historię biblioteki po II wojnie światowej udało się częściowo odtworzyć z dokumentacji bibliotecznej oraz z relacji najstarszych czytelników.
W grudniu 1949 r. została powołana Gminna Biblioteka Publiczna, do której napływały książki z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1956 r. zmieniono nazwę na Gromadzka Biblioteka Publiczna. Wtedy też rozpoczęła pracę Bronisława Karwowska, która bibliotekarką była aż do 1990 roku. Wraz z reformą administracyjną w 1973 r. placówkę przemianowano na filię biblioteczną. Po licznych przeprowadzkach w 1984 r. zyskała stałe miejsce w tzw. "Domu Ludowym" w centrum wsi. Od roku 1990 do chwili obecnej funkcję bibliotekarza pełni Elżbieta Baj.
Z chwilą likwidacji siedziby Poczty Polskiej w 2007 r. biblioteka zyskała do dyspozycji cały budynek. W 2008 r. został przeprowadzony generalny remont pomieszczeń: wymieniono podłogi, drzwi, zamontowano ogrzewanie podłogowe, odnowiono łazienkę i zmieniono oświetlenie. Od tej chwili biblioteka dysponuje powierzchnią 124 mkw. W 2009 r. zyskała nowy wizerunek: wymieniono regały, wyposażono salę komputerową w biurka, a w pomieszczeniu socjalnym zamontowano meble kuchenne.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 26
Napisz komentarz
Komentarze