Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:48
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Powiat radzyński: Dzielnie walczą z ogniem od ponad wieku

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarówce Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia. Jej początek sięga 1909 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jana Rudnickiego powstała straż przyparafialna. Obecnie należy do najstarszych na terenie powiatu radzyńskiego.
Powiat radzyński: Dzielnie walczą z ogniem od ponad wieku

Pomysłodawcą i inicjatorem powołania do życia w 1909 r. pierwszej społecznej organizacji w Komarówce był proboszcz ks. Jan Rudnicki. Jesienią 1918 roku strażacy i Polska Organizacja Wojskowa wzięli czynny udział w likwidacji władz okupacyjnych na terenie Komarówki i jej najbliższych okolic. 28 lutego 1927 r. podjęto uchwałę w sprawie utworzenia orkiestry, która swoimi występami uświetniała wszelkie uroczystości. Pierwsze instrumenty nabyto z ofiar członków straży i składek lokalnej społeczności. W 1929 r. postanowiono, że wspólnie z innymi organizacjami m.in. ze Związkiem Strzeleckim zostanie wybudowana remiza, która służyłaby całej miejscowości.

Budowę remizy w stanie surowym zakończono w 1939 roku. Sfinalizowanie inwestycji przerwał wybuch II wojny światowej. Reaktywacja jednostki nastąpiła na pierwszym walnym zebraniu 25 marca 1946 roku. Wówczas to prezesem został Józef Klimiuk. Po kolejnej reorganizacji 14 grudnia 1957 r. zastąpił go Józef Kozak. W 1960 r. OSP otrzymała m.in. nową motopompę. W jednostce utworzono sekcję kulturalną i sekcję żeńską, do której zapisało się 9 kobiet. Od schyłku lat czterdziestych do roku 1965 działał przy OSP amatorski ruch teatralny. W 1965 r. straż została przemianowana na jednostkę typu "S". W 1968 r. naczelnikiem został Jan Prokopiuk, a w 1971 roku prezesem został Józef Kozak, a kierowcą Franciszek Czerski. W 1974 r. z okazji 65-lecia istnienia nadano jednostce sztandar. Rok później straż stała się jednostką typu "S-2". W latach osiemdziesiątych funkcję prezesa pełnił Jerzy Szymański, a naczelnika - Jan Mielanowicz.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama