Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:09
Reklama
Reklama

Gmina Kąkolewnica: Po raz dwunasty recytowali dla Ireny

Po raz dwunasty literaccy twórcy z regionu zaprezentowali swoją prozę i poezję w ramach konkursu „Czerwona róża dla Niej” im. Ireny Golec. Komisja zapoznała się tym razem z 84 pracami, zanim wydała werdykt.
Gmina Kąkolewnica: Po raz dwunasty recytowali dla Ireny

Do tegorocznej edycji konkursu prace napłynęły m.in. z Kielc, Płońska, , Suwałk, Warszawy, Dłużka, Nowogrodu Bobrzańskiego, Raciborza, Barłogów koło Kurowa, Gołębia, Niemojek, Branicy Radzyńskiej, Bełcząca, Łózek, Zahajek, Ulana, Przychód, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego. Oceniało je jury w składzie, któremu już od lat przewodniczy Ryszard Kornacki poeta, prozaik, publicysta, animator kultury, członek ZLP w Lublinie, oraz członek założyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim i redaktor „Rocznika Międzyrzeckiego”. Wraz z nim pracom przyjrzały się Zofia Goławska, wieloletnia pedagog i Elżbieta Kancik , polonistka.

Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym roku szczególnie pięknie prezentowały się szkoły średnie oraz najmłodsi autorzy – ze szkół podstawowych. Dziękujemy w tym miejscu nauczycielom, którzy zdopingowali swoich uczniów do udziału w konkursie, a także zachęcali do posługiwania się ciekawymi formami literackimi – komentował w uzasadnieniu werdyktu Ryszard Kornacki, przewodniczący jury. - Tematyka prac oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież – jak wybór właściwej drogi życiowej, wartość przyjaźni, potrzeba miłości rodzicielskiej, odkrywanie własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię – ale także ukazywała wrażliwość autorów na piękno otaczającego świata i na drugiego człowieka.

Ogólnie komisja stwierdziła bardzo wyrównany i wysoki poziom tegorocznego konkursu. W kategorii poezji na poziomie szkół podstawowych : II miejsce zajęły Małgorzata Chodyka Ewelina Matejko z Międzyrzeca Podlaskiego, a trzecie Aleksander Kot z Kąkolewnicy. Wśród młodzieży szkół średnich, najlepszymi twórcami poezji byli: Adrian Ciok z Radzynia Podlaskiego (I m.), Klaudia Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego (II m.) i Amelia Korulczyk z Branicy Radzyńskiej (III m.). W kategorii najstarszych poetów najlepiej zaprezentowały się utwory Agnieszki Maj z Gołębia, Anny Bełcząckiej z Radzynia Podlaskiego i Tadeusza Charmuszko z Suwałk. W kategorii prozy wśród najmłodszych najlepiej zaprezentowali się: Wiktoria Góralska z Turowa (im.), Małgorzata Szyszko z Turowa (II m.), Weronika Pietruszka z Turowa (III m.). W kategorii twórców szkół średnich najlepsi byli: Weronika Łopacka z Międzyrzeca Podlaskiego (I m.), Monika Pawlina z Radzynia Podlaskiego (II m.), Julia Wiater z Ulana Majoratu (III m.). W grupie najstarszych prozaików miejsce pierwsze przypadło Alicji Zieńczuk z Kąkolewnicy a drugie Renacie Diaków z Nowogródka Bobrzańskiego, a trzecie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama