Do sporządzenia rankingu wykorzystano informacje ze źródeł zewnętrznych. Dane pochodziły z protokołów komitetów głównych olimpiad, zestawień okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz danych Systemu Informacji Oświatowej. Przy ocenianiu liceów ranking tworzony był na podstawie trzech czynników, osiągnięć w olimpiadach, wyników matur z przedmiotów obowiązkowych, a także wyników matur z przedmiotów dodatkowych. Z kolei w przypadku techników oceniana były też wyniki egzaminów zawodowych. Placówkom edukacyjnym przyznawane są też tarcze, złota, srebrna i brązowa, w zależności od liczby osiągnięć.
Justyna Korszeń, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej odnosząc się do znaczącego poprawienia wyniku w rankingu, w którym szkoła z 741 miejsca została przeniesiona na 391 pozycję, podkreśla, iż placówka cały czas pracuje na dobre wyniki. - Sądzę, że dla każdej szkoły awans w rankingu Perspektyw czy innym ma znaczenie. Jest to ranking ogólnopolski, w którym wzięło udział ponad 2000 liceów ogólnokształcących. Oczywiście, to nie jedyny czynnik, który nas motywuje do pracy. Jednak bierzemy wyniki pod uwagę i jesteśmy zadowoleni z miejsca, na którym się znaleźliśmy – mówi. W ubiegłym roku w liceum było więcej niż zazwyczaj osób, które osiągnęły wyższe wyniki w olimpiadach. - Złożyło się też tak, iż uczyła się u nas młodzież bardzo zainteresowana nauką, którą wsparła kadra pedagogiczna. Myślę, że to wspólny sukces uczniów i nauczycieli. Warto podkreślić pracę i zaangażowanie nauczycieli bo są bardzo otwarci na potrzeby uczniów oraz życzliwi, uczniowie jednak również musieli wykazać się systematycznością i wytrwałością – przyznaje dyrektor. Zaznacza też, że w zestawieniach zostały zaprezentowane szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. - Mamy nadzieję, że znajdziemy się w kolejnych latach na jeszcze wyższym miejscu, ale nie nastawiamy się tylko na to by awansować. Przede wszystkim chodzi o to, by nasi uczniowie jak najlepiej zdawali maturę i dostawali się na studia - kończy Justyna Korszeń.
Mirosław Juszczyński, wicedyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim przyznaje by uzyskać wyższe miejsce w rankingu Perspektyw, co udało się osiągnąć szkole, która z miejsca 340 przesunęła się na 327 pozycję, potrzebne są bardzo dobre wyniki z przedmiotów maturalnych, zwłaszcza rozszerzonych oraz wygrywanie olimpiad na szczeblu centralnym. – W zeszłym roku mieliśmy prawie 100 proc. zdawalność jeśli chodzi o matury. Uczniowie bardzo dobrze zdali też egzaminy z przedmiotów dodatkowych, a za to również przyznawane są punkty. Mieliśmy też olimpijczyków, który zostali laureatami na etapie centralnym konkursu. Ważne jest dla nas to, że jesteśmy jedyną szkołą z powiatu radzyńskiego, która od 2014 r. uzyskuje srebrną tarczę - mówi. W 2014 r., 2016 r., 2019 r. i 2020 r. ogólniak miał srebrną tarczę, a w latach 2015 r., 2017 r., 2018 r. tarczę brązową. Liceum zawsze w rankingu Perspektyw ma wysokie wyniki. Zazwyczaj jest to miejsce w pierwszej dwudziestce, jeśli chodzi o szkoły w województwie lubelskim. W tym roku zajęli miejsce 17. , poprawili więc wynik o dwa miejsca. - Nie jest to przypadkowe osiągnięcie, lecz wyróżnienie, które przyznawane jest za wysiłek uczniów i nauczycieli. Stale staramy się utrzymywać poziom nauczania. Mamy wypracowane metody, dzięki którym udaje się uzyskiwać bardzo wysokie wyniki egzaminów maturalnych – dodaje zastępca dyrektora.
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 stycznia
Napisz komentarz
Komentarze