Gmina chce zmian w oświacie, gdyż za tym przemawia czynnik ekonomiczny. Samorząd wskazuje, jak z roku na rok rośnie udział jej środków utrzymaniu szkół, gdyż przekazywana na nie subwencja oscyluje w granicach 40- 50 procent. Przyszłość nie rysuje się optymistycznie, gdyż demografia w obwodach szkół, które mają zostać objęte przekształceniem, nie budzi żadnych wątpliwości – dzieci nie przybędzie. (...)
Zdaniem radnego Sławomira Prokopiaka, reprezentanta wsi Grabowiec w radzie gminy, pieniądze kosztem oświaty inwestuje się w przedsięwzięcia, które nie są priorytetowe. - Robi się drogę na ul. Południowej, która nie potrzebuje remontu. Pieniądze gminy są centralizowane do Kąkolewnicy kosztem innych miejscowości – twierdzi radny. - Ja nie mówię, żeby nie reformować sektora oświaty, róbmy to, ale szukajmy rozwiązań dobrych. Kąkolewnica ubolewa, że nie ma przedszkola z prawdziwego zdarzenia. Zróbmy takie w Grabowcu.
Zdziwiony jest reakcją kolegów radnych na sygnały rodziców, płynące z Grabowca, o tym że swoich dzieci nie wyślą do szkoły w Kąkolewnicy, ale przeniosą do placówek w gminie Międzyrzec Podlaski. - Rodzice usłyszeli na sesji rady, że skoro tak, to trudno. Jeżeli radnym nie zależy na zatrzymaniu dzieci w swojej gminie, to o czym my tu mówimy w ogóle – zastanawiał się radny podczas spotkania w szkole w Grabowcu, na początku lutego. (...)
Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy przygotowali pismo do wojewody lubelskiego, które wysłali wraz z podpisami mieszkańców w ubiegłym tygodniu. To wniosek o wszczęcie postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały gminy z dnia 29 stycznia, dotyczącej zamiaru likwidacji SP w Grabowcu. - Jesteśmy w terminie 30 dni, jaki przysługuje nam na złożenie takiego wniosku. W uzasadnieniu przyznajemy, że przepisy dają możliwość samorządom o decydowaniu o sieci szkół. Wskazujemy jednak również, że radni w gminie Kąkolewnica podejmując decyzję, nie wzięli pod uwagę uwarunkowań społecznych i kierowali się wyłącznie przesłanką ekonomiczną – wyjaśnia Marek Woch. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 25 lutego
Napisz komentarz
Komentarze