W Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej od 13 do 31 marca odwołano terminy wszystkich sesji sądowych, z wyjątkiem spraw pilnych. Zalecenie jest spowodowane wzrostem zachorowań na koronawirusa. Podobną decyzję podjął Sąd Okręgowy w Lublinie. Za sprawy pilne zostały uznane m.in. te dotyczące zastosowania i przedłużenia tymczasowego aresztowania, a także sprawy, w których orzeczono środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym, sprawy rozpoznawane w postępowaniu przyspieszonym oraz sprawy zagrożone przedawnieniem karalności czynu albo przedawnieniem wykonania kary, oraz sprawy dotyczące umieszczenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku lub zastosowania wobec niego aresztu dla cudzoziemców. Poza tym sprawy, w których wykonywana jest kara pozbawienia wolności albo inna kara lub środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności. - Jeżeli rozstrzygnięcie sądu dotyczy zwolnienia osoby pozbawionej wolności z zakładu karnego lub aresztu śledczego albo jest niezbędne do wykonania takiej kary lub środka przymusu w tym zakładzie lub areszcie sprawa jest pilna – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej Sądu Okręgowego.
Ograniczenie wizyt w ZUS
Z kolei Prezesów Sądów Rejonowych działających w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie zobowiązano do niezwłocznego wydania zarządzeń ustalających katalog spraw pilnych podlegających rozpoznaniu w okresie od dnia 13 marca do dnia 31 marca.
Natomiast Prokuratura Okręgowa w Lublinie informuje, że z powodu troski o zdrowie prokuratorów, pracowników i interesantów od 11 marca do odwołania zaleca ograniczenie wizyt w prokuraturze do minimum. Zachęca też do kontaktu drogą telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Podobny komunikat wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Dla własnego bezpieczeństwa należy unikać teraz większych skupisk ludzi. Dlatego prosimy klientów o ograniczenie wizyt w ZUS do niezbędnego minimum. Zachęcamy również do kontaktu elektronicznego przez PUE. Przez internet przedsiębiorcy mogą już składać do ZUS wnioski o zasiłek na opiekę nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki oświatowej w związku z Covid-19 – wynika z komunikatu.
Komunia na rękę i dyspensa od mszy świętej
Ordynariusz diecezji siedleckiej biskup Kazimierz Gurda, po zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, udziela dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Dyspensa dotyczy osób w podeszłym wieku, a także wszystkich z objawami infekcji ( np. mającym katar, kaszel, podwyższoną temperaturę itp.), dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę. Zwolnienie z obowiązku uczestniczenia w eucharystii niedzielnej dotyczy też każdego, kto czuję obawę przed zarażeniem.
- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje mszy w radiu, telewizji lub internecie – wyjaśnia biskup Kazimierz Gurda. Zaleca też, by w czasie liturgii, do dnia 29 marca przestrzegać w kościołach konkretnych zasad: kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, wierni zachęcani są do przyjmowania komunii świętej na rękę. Nie powinno się podawać ręki na znak pokoju, ani całować relikwii i żegnać się wodą święconą z kropielnicy.
Odwołane rekolekcje i misje ewangelizacyjne
- Zachęcam wiernych, aby poza liturgią, w miarę swoich możliwości, nawiedzali kościoły na modlitwę osobistą. W związku z tym polecam duszpasterzom aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, a kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Z kolei kapłani i nadzwyczajni szafarze, przy zachowaniu zasad higieny mają odwiedzać chorych i starszych parafian z posługa sakramentalną – tłumaczy ordynariusz diecezji siedleckiej. Biskup zawiesił też wszystkie pielgrzymki, w tym maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Odwołane są również rekolekcje zamknięte dla różnych grup, kursy dla narzeczonych, spotkania wszystkich grup parafialnych i ponad parafialnych, szczególnie z udziałem dzieci i młodzieży. Udzielenie sakramentu bierzmowania w terminach, które były ustalone przed świętami wielkanocnymi, przeniesione zostaje na czas późniejszy. Od 15 marca do świąt wielkanocnych nie będą odbywać się też misje ewangelizacyjne.
Napisz komentarz
Komentarze