Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 17 listopada 2024 17:31
Reklama
Reklama

Co nas czeka na granicy? I co zostało zakazane.

Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy. W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W okresie od 15 marca do 24 marca będzie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, na granicy wewnętrznej z Unią Europejską. Do Polski będą mogli wjeżdżać jedynie obywatele kraju. Jakie zakazy jeszcze nas obowiązują?
 Co nas czeka na granicy? I co zostało zakazane.

Jak informuje rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka, od 15 marca nie będzie można skorzystać z międzynarodowych połączeń kolejowych. Natomiast osoby przekraczające granicę, mają obowiązek przekazać straży granicznej adres miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będą odbywać obowiązkową kwarantannę.  Konieczne będzie też podanie nr tel. oraz poddanie się 14- dniowej kwarantannie. Dodaje też, że pozyskane informacje straż graniczna będzie udostępniać Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Kogo nie dotyczy kwarantanna?

Obowiązek kwarantanny, nie dotyczy osób przekraczających granicę Polski z powodu pracy w sąsiednim państwie. Dotyczy to także kierowców transportu drogowego. Od 14 marca do odwołania zakazuje się wywozu lub sprzedawania poza terytorium państwa respiratorów oraz kardiomonitorów. Zakaz dotyczy też wywozu m.in. gogli ochronnych, kombinezonów, masek, masek chirurgicznych, ochraniaczy na buty, rękawiczek lateksowych, środków do dezynfekcji rąk i powierzchni pomieszczeń.

- Granicę Polski z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach. Zarówno na granicy wewnętrznej, jak i na granicy zewnętrznej, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, zostaną wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski. Zmiany przy przekraczaniu granicy są wprowadzane, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Chodzi o uniknięcie wjazdu na teren Polski osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego – informuje rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka. Dodaje też, że granicę z Unią Europejską będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie na granicy lądowej 37. Na granicy z Czechami 15, ze Słowacją 5, z Niemcami 15, z Litwą 2. Kontrola graniczna będzie też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Nie pójdziemy do kina, ani nie zjemy w restauracji

Restauracje i bary nie mogą podawać na miejscu potraw, ale istnieje możliwość przyrządzania dań na wynos i z dowozem. Nie będzie też można organizować, targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań, ani wydarzeń kulturalnych, sportowych, rozrywkowych i rekreacyjnych. Ograniczenia dotyczą też projekcji filmów, basenów, siłowni, klubów fitness,  a także klubów tanecznych, filmowych i nocnych. Wstrzymane jest też prowadzenie działalności polegającej na podawaniu napojów. Działalność muszą też zawiesić hotele, pensjonaty i inne miejsca oferujące noclegi. Zakaz dotyczy również kasyn. Nie będą też funkcjonować muzea, biblioteki, archiwa i placówki związane z kulturą. Nie będą też prowadzone sanatoria i inne ośrodki zajmujące się lecznictwem uzdrowiskowym. Ogranicza się również działalność związaną z kultem religijnym sprawowanym w miejscach publicznych, w tym w kościołach i innych obiektach kultu religijnego.  – Ograniczenia polegają na całkowitym zakazie prowadzenia wymienionych w przepisach rodzajów działalności. W przypadku kultur religijnego chodzi o to, by w danym obiekcie nie znajdowało się więcej niż 50 osób. Wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny – zaznacza rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka. Z kolei od 14 marca w centrach handlowych powyżej 2000 metrów kwadratowych ogranicza się handel odzieżą, wyrobami tekstylnymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub AGD, a także artykułami piśmiennymi i księgarskimi. Zakazuje się także organizacji widowisk i zgromadzeń do 50 osób, od 14 marca do odwołania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotr Dragun 14.03.2020 19:35
Witam, czyli samochody ciężarowe też nie będą wjeżdżać z Bialorusi i innych krajów

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlezTreść komentarza: Jest rondo o tej nazwie,i napewno pomnik koło PKS.Jest tam chyba jakiś murek z tablicą fundatorów owego pomnika.Polecam przeczytać,a zaskoczenia nie będzie.Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:37Źródło komentarza: Miasto zarządza ulicą od roku. Nazwy nie nadało, choć dawno ma zgodęAutor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: A co tam z collegium tumanum? Michałek już trzęsie gaciami?Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:19Źródło komentarza: Kto na prezydenta? Szymon Hołownia ogłosił start w wyborachAutor komentarza: M1Treść komentarza: Fajnie by było jeszcze jakby w weekendy czyli piątek-niedziela komunikacja była darmowa.Data dodania komentarza: 14.11.2024, 20:14Źródło komentarza: Panele już zamontowane. MZK będzie produkować prądAutor komentarza: Do kościołaTreść komentarza: 49 lat i po alkoholu ? To takie stare baby piją i po pijanemu jeżdżą ? Staruszka 49 lat powinna nałożyć chustkę i do kościoła pójść , ewentualnie moherowy beret i na pieśni do koła gospodyń wiejskich . Do czego to doszło aby w takim wieku babuszki rozbijały się po pijanemu ???? Rozumiem młode ładne zgrabne laski w wieku 25-35 lat ale stare babki 49 lat to różaniec i do kosciółkaData dodania komentarza: 14.11.2024, 17:28Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: c ytTreść komentarza: Redakcja puszcza, jak widać, Osoby klocki. I 6-ściu czytaczy, klikło nawet. A o co kaman?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół Muzycznych
Reklama
Reklama