Kiedy osoba powracająca zza granicy powiadomi straż graniczną, iż nie może odbyć kwarantanny w domu, to rozpoczyna się odpowiednia procedura. - Wówczas funkcjonariusz SG kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu. Podczas odbywania kwarantanny zbiorowej należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby – informuje rzeczniczka wojewody Agnieszka Strzępka.
Jak informuje rzecznik Gabriela Kuc – Stefaniuk miejscem kwarantanny zbiorowej będzie w Białej Podlaskiej Zespół Szkół Zawodowych nr 1 przy ul Artyleryjskiej. Ponadto rzecznik prezydenta podała do wiadomości, iż w powiecie bialskim kwarantanna zbiorowa będzie się odbywać w Międzyrzecu Podlaskim, Wisznicach i Leśnej Podlaskiej.
Wyjaśnia, że na chwilę obecną w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. - Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby, liczba miejsc do kwarantanny zbiorowej będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi do odbycia kwarantanny – mówi rzecznik wojewody.
Jeżeli odbywamy kwarantannę w domu, powinniśmy się stosować do zaleceń. - Chodzi o to, by nie opuszczać domu i nie wychodzić do sklepu. Nie spotykać się z innymi osobami i nie zapraszać gości do domu. Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy. Jeśli ktoś mieszka z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry – tłumaczy rzecznik Agnieszka Strzępka.
Podkreśla też, że należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. I jeśli jest taka możliwość korzystać z osobnej łazienki niż pozostali domownicy. W innym przypadku konieczne jest dezynfekowanie powierzchni. Rzeczniczka zaznacza również, że ważne jest kilkukrotne wietrzenie mieszkania w ciągu dnia. Istotne jest też, by często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów. - Temperaturę ciała trzeba sprawdzać minimum 2 razy dziennie. I udzielać informacji o swoim stanie zdrowia, dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej – mówi rzecznik Agnieszka Strzępka. To czy kwarantanna jest przestrzegana będzie sprawdzać policja.
- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie – wyjaśnia rzecznik Agnieszka Strzępka.
Napisz komentarz
Komentarze