Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną akcję informacyjną.Wszystkie osoby objęte kwarantanną mogą kontaktować się z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej. W tym szczególnym okresie ośrodki te powinny skupić się przede wszystkim na pomocy osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, czyli najbardziej potrzebującymi wsparcia w okresie kwarantanny. W związku z tym każda osoba, która posiada informację o tym, że osoba poddana kwarantannie potrzebuje pomocy, powinna przekazać taką wiadomość do ośrodka pomocy społecznej.
Również policja jest w tym czasie postawiona w stan podwyższonej gotowości. Funkcjonariusze, którzy sprawdzają w porozumieniu ze służbami sanitarnymi, czy osoby poddane kwarantannie jej przestrzegają, szczególną uwagę będą zwracać na osoby starsze, samotne i niepełnosprawne. Informacje o takich osobach mają przekazywać do ośrodków pomocy. Pracownik socjalny skontaktuje się z taką osobę, w miarę możliwości telefonicznie, by zapewnić jej opieką.
W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna bądź rodzina nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli gmina.
Produkty żywnościowe będą dostarczane przez osoby wyznaczone w danej gminie, we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych, miejscowymi jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej.
Jeśli osoba objęta kwarantanną potrzebuje pomocy psychologa, również może skontaktować się z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej bądź powiatowym centrum pomocy rodzinie.
Napisz komentarz
Komentarze