Kartki z kopiami obrazów prof. Ludwika Maciąga powstały z inicjatywy jego ucznia, także cenionego malarza prof. Stanisława Baja. Ich nakład to 8 tys. egzemplarzy. Można je kupić w większych miastach, ale również w Białej Podlaskiej i w Janowie Podlaskim.
– Karta jest piękna, przedstawia pejzaż chłopski, pełen witalności – zaznacza prof. Stanisław Baj. Były uczeń prof. Ludwika Maciąga wydał również folder poświęcony swojemu mentorowi. – Chciałem, by w folderze było widoczne to, co prof. Ludwik Maciąg tworzył. Znajdują się w nim kopie obrazu olejnego, akwareli, a także projekt znaczka wykonany przez profesora w latach sześćdziesiątych. Znajduje się też zdjęcie gobelinu zrobionego przez artystę. Szkic autorstwa prof. Ludwika Maciąga to datownik znajdujący się na karcie pocztowej, którą można kupić od poniedziałku – wyjaśnia Stanisław Baj.
Z kolei 30 maja, w sobotę odbyła się w kościele pw. św. Antoniego msza święta za duszę prof. Ludwika Maciąga, zamówiona przez Stanisława Baja. Eucharystii przewodniczył biskup Antoni Pacyfik Dydycz, który w homilii, przypomniał fakty z życia prof. Ludwika Maciąga i podkreślił jego dokonania. – Pamięć o Ludwiku Maciągu jest wciąż żywa. Trudno zapomnieć o ludziach szlachetnych, bohaterskich i utalentowanych. Żyjących pięknem, wiarą i prawdą – zaznaczył biskup.
W poprzednich miesiącach, przed koronawirusem planowano stworzenie muralu na ścianie II LO im. E. Plater poświęconego prof. Ludwikowi Maciągowi. Jednak, ze względu na pandemię prace zostały zawieszone. Mural ma powstać również w Janowie Podlaskim. – Prof. Ludwik Maciąg spędził w Janowie Podlaskim kilka lat, był związany z tą miejscowością emocjonalnie. Cenił też konie, chętnie uwieczniał te zwierzęta w swoich pracach. Stąd, projekt muralu nawiązuje do jego twórczości. Są na nim emocje, jest energetyczny, dynamiczny, a także znajdują się na nim konie. Twórcami będą studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie bądź dyplomanci. Do autoryzacji dostaliśmy kilka projektów i wybraliśmy jeden, który będzie się komponował z architekturą. Obecnie czekamy na opinię konserwatora zabytków Jana Maraśkiewicza. Gminny Ośrodek Kultury działa od 2 czerwca, więc możemy już ruszać z przedsięwzięciem. Mural powstanie na ścianie placówki kultury – mówi Renata Kaczmarek dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze