Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:23
Reklama dotacje rpo
Reklama

Niezapomniana majówka w nadbużańskim klimacie w Zamku Janów Podlaski

Za nami wyjątkowa, pełna atrakcji majówka w Zamku Janów Podlaski. Był jarmark, podczas którego nie zabrakło lokalnego rękodzieła i przepysznych regionalnych przysmaków. Organizatorzy przygotowali też pokaz jazdy konnej w strojach arabskich oraz atrakcje dla najmłodszych. Były też koncerty oraz wspólna wycieczka rowerowa. A historię uchwalenia Konstytucji 3 maja przybliżył sam Adam Naruszewicz. Wydarzenie patronatem medialnym objęło Słowo Podlasia.
Niezapomniana majówka w nadbużańskim klimacie w Zamku Janów Podlaski
Na terenie Zamku Janów Podlaski w dniach 1-3 maja pojawiły się tłumy gości z całej Polski, by wziąć udział w "Majówce pełnej wrażeń"

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Zamek Janów Podlaski we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowie Podlaskim przygotowały niezapomnianą majówkę. Na terenie zamku pojawiły się tłumy gości nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Nic dziwnego, bo na uczestników „Majówki pełnej wrażeń” czekało mnóstwo interesujących atrakcji.

Tradycje i przysmaki regionu

Pierwszego dnia maja na przybyłych na dziedziniec janowskiego zamku czekał tradycyjny Jarmark Artystyczno-Historyczny. Warto podkreślić, że to już jego 9. edycja! Podczas wydarzenia można było poznać tradycje ludowe południowego Podlasia. 

– To już dziewiąta edycja Jarmarku Artystyczno-Historycznego. Ponownie organizujemy go po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią. Cieszymy się więc bardzo, że wrócił do Zamku. Przygotowaliśmy sporo atrakcji to m.in. ok. 35 stoisk z wyrobami rękodzielniczymi i regionalnymi potrawami, można zaopatrzyć się w pyszne ekologiczne miody, nalewki, wina regionalne, kozie sery, herbaty, zioła, piękne, tradycyjne wyroby z koronek oraz ręcznie wykonane zabawki dla dzieci. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Były też atrakcje dla dzieci takie jak dmuchańce czy kolorowe zjeżdżalnie. Jest też majowe grillowanie, strefa chillout oraz pokaz koni – wymienia Linda Terzić, koordynatorka imprezy z Zamku Janów Podlaski.

Dodaje, że zainteresowanie wydarzeniami było bardzo duże, a przyjechali goście tak naprawdę z całej Polski. Na zamkowym dziedzińcu zaśpiewały „Pawłowianki”, „Korniczanie”, „Leśnianki”, usłyszeć można też było skrzypka Zdzisława Marczuka i jego uczennice – Anielę Juszkiewicz oraz Oliwię Spychel.

Czas uczestnikom jarmarku swoim śpiewem umilał Zespół Ludowy "Pawłowianki". Fot. Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim

W organizacji Zamkowi pomagał też Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim. 

– Bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanym przez Zamek Janów Podlaski święcie majowym. To otwarcie sezonu artystycznego i turystycznego. Z naszej strony zaangażował się Zespół Ludowy „Pawłowianki” i panie z Klubu Twórców Rękodzieła Artystycznego. Myślę, że to bardzo ciekawe wydarzenie, które skupia wiele osób, związanych ze sztuką i jest fajną inicjatywą społeczną, bo mamy możliwość spotkania się w sympatycznym gronie i spędzenia razem czasu. Dodatkowo wszystko spotykamy się w plenerze, korzystając z niepowtarzalnych, nadbużańskich okoliczności przyrody Janowa Podlaskiego. Są też walory historyczne, bo Zamek Biskupi jest perełką architektoniczną, blisko związaną z postacią biskupa Adama Naruszewicza, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski  – opowiada Renata Kaczmarek, dyrektor GOK w Janowie Podlaskim.

Na jarmarku swoje stoisko miały panie z Klubu Twórców Rękodzieła Artystycznego, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Dodaje, że podczas jarmarku uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat południowego Podlasia, zapoznać się z jego kulturą i tradycjami. – Są stoiska np. z makatkami, które niegdyś wisiały w domach naszych babć, a na których wyszywane były ludowe przysłowia. Artyści występują w strojach ludowych, więc turyści mogą zaobserwować, jakie wzory charakterystyczne dla naszego regionu pojawiają się na koszulach czy spódnicach. Poznają też muzykę ludową, część utworów wykonywana jest w języku chachłackim. Są też stoiska z regionalnym rękodziełem i potrawami np. z dodatkiem nadbużańskich ziół, które mają wiele właściwości leczniczych. Takie smaczki regionu południowego Podlasia mogą poznać uczestnicy jarmarku – dodaje dyrektor GOK.

Pyszny nadbużański miód

Jednymi z wystawców byli właściciele Pasieki Nadbużańskiej z Janowa Podlaskiego, a ich stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników jarmarku. 

Agnieszka i Andrzej Urbanowicz, właściciele Pasieki Nadbużańskiej. 
Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

–  Mamy świeczki z wosku pszczelego, zestawy z miodem, jednak główną atrakcją jest ulik pokazowy, dzięki któremu można na żywo zobaczyć pracę pszczół, jak wygląda pszczela matka, jak wychowywane jest nowe pokolenie owadów, gdzie jest składany miód, pyłek i pierzga i czym się różnią. Dzięki niemu ludzie mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół. Dla dzieci przygotowaliśmy możliwość zrobienia własnoręcznie świeczki z węzy, inaczej mówiąc z wosku pszczelego, tylko odpowiednio wyprofilowanego – opowiada Andrzej Urbanowicz, który gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Agnieszką.

Pasieka Nadbużańska powstała w 1957 roku, jej założycielem był dziadek pana Andrzeja. – Nasze gospodarstwo znajduje się nad samym Bugiem, przy ścisłym rezerwacie przyrody, to głównie bagna, lasy i łąki, tereny zalewowe, gdzie roślinność jest bardzo specyficzna, dlatego nasze miody mają wyjątkowy smak, nieporównywalny do miodów z terenów oddalonych od Bugu. W pobliżu nie ma dróg asfaltowych, teren jest czysty, więc nasze miody są czyste, ekologiczne – podkreśla właściciel pszczelego gospodarstwa. Dodatkowo, goście Pasieki Nadbużańskiej mają do dyspozycji domek do apiterapii, w którym można skorzystać z powietrza ulowego, wypocząć i zrelaksować się.

Rowerowa wycieczka po parku krajobrazowym

Po raz kolejny w organizację Jarmarku Artystyczno-Historycznego włączył się też Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. 

– Oddział terenowy w Janowie Podlaskim przygotował stoisko z materiałami promocyjnymi o parku Podlaski Przełom Bugu, mapki ze ścieżkami przyrodniczymi, rozdajemy materiały o  wszystkich parkach na terenie województwa lubelskiego. Promujemy tym samym przyrodę, kulturę i historię naszego regionu – wyjaśnia Zyta Chajkaluk, pracownik ZLPK Oddziału Zamiejscowego w Janowie Podlaskim. 

Instytucja przygotowała też gry przyrodnicze dla całych rodzin. Na stoisku można było zaopatrzyć się również w pocztówki z lubelskimi pejzażami.  

Atrakcje dla najmłodszych przygotował Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

2 maja na uczestników majówki czekała natomiast, przygotowana m.in. przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, "Rodzinna wycieczka rowerowa" z okazji Dnia Flagi Narodowej. Uczestnicy przejechali po terenach Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu na trasie o długości ok. 22 km Janów Podlaski – Gnojno. Po trudach rajdu przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek oraz przejazd wozem drabiniastym z lokalnym gawędziarzem Antonim. Było też spotkanie z policjantem i strażakami, którzy zaprezentowali swoje pojazdy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Dodatkowo z okazji święta narodowego odbył się też koncert ph. "Biało-Czerwona – Niebiesko-Żółtej". Wystąpił światowej sławy wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski, flecistka Margherita Brodski oraz pianista Bartłomiej Wezner. Wstęp w postaci cegiełki kosztował od 30 zł za osobę, a zabrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. W trakcie koncertu zorganizowano też  aukcję obrazów Fundacji Leny Grochowskiej, z której całkowity dochód również został przeznaczony na rzecz organizacji pomocy uchodźcom z Ukrainy.

3 maja odbyły się obchody Święta Konstytucji. Tego dnia można było zwiedzać Zamek i usłyszeć o losach Janowa Podlaskiego z ust niepowtarzalnego przewodnika – biskupa Adama Naruszewicza – który niegdyś w Zamku pisał tezy do Konstytucji RP.

To również Cię zainteresuje:  Święto bialskiego pułku. Będą wyjątkowe atrakcje!

Zobacz również: Tak świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama