Zamek Janów Podlaski we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Janowie Podlaskim przygotowały niezapomnianą majówkę. Na terenie zamku pojawiły się tłumy gości nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Nic dziwnego, bo na uczestników „Majówki pełnej wrażeń” czekało mnóstwo interesujących atrakcji.
Tradycje i przysmaki regionu
Pierwszego dnia maja na przybyłych na dziedziniec janowskiego zamku czekał tradycyjny Jarmark Artystyczno-Historyczny. Warto podkreślić, że to już jego 9. edycja! Podczas wydarzenia można było poznać tradycje ludowe południowego Podlasia.
– To już dziewiąta edycja Jarmarku Artystyczno-Historycznego. Ponownie organizujemy go po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią. Cieszymy się więc bardzo, że wrócił do Zamku. Przygotowaliśmy sporo atrakcji to m.in. ok. 35 stoisk z wyrobami rękodzielniczymi i regionalnymi potrawami, można zaopatrzyć się w pyszne ekologiczne miody, nalewki, wina regionalne, kozie sery, herbaty, zioła, piękne, tradycyjne wyroby z koronek oraz ręcznie wykonane zabawki dla dzieci. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie. Były też atrakcje dla dzieci takie jak dmuchańce czy kolorowe zjeżdżalnie. Jest też majowe grillowanie, strefa chillout oraz pokaz koni – wymienia Linda Terzić, koordynatorka imprezy z Zamku Janów Podlaski.
Dodaje, że zainteresowanie wydarzeniami było bardzo duże, a przyjechali goście tak naprawdę z całej Polski. Na zamkowym dziedzińcu zaśpiewały „Pawłowianki”, „Korniczanie”, „Leśnianki”, usłyszeć można też było skrzypka Zdzisława Marczuka i jego uczennice – Anielę Juszkiewicz oraz Oliwię Spychel.
W organizacji Zamkowi pomagał też Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim.
– Bardzo chętnie uczestniczymy w organizowanym przez Zamek Janów Podlaski święcie majowym. To otwarcie sezonu artystycznego i turystycznego. Z naszej strony zaangażował się Zespół Ludowy „Pawłowianki” i panie z Klubu Twórców Rękodzieła Artystycznego. Myślę, że to bardzo ciekawe wydarzenie, które skupia wiele osób, związanych ze sztuką i jest fajną inicjatywą społeczną, bo mamy możliwość spotkania się w sympatycznym gronie i spędzenia razem czasu. Dodatkowo wszystko spotykamy się w plenerze, korzystając z niepowtarzalnych, nadbużańskich okoliczności przyrody Janowa Podlaskiego. Są też walory historyczne, bo Zamek Biskupi jest perełką architektoniczną, blisko związaną z postacią biskupa Adama Naruszewicza, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski – opowiada Renata Kaczmarek, dyrektor GOK w Janowie Podlaskim.
Dodaje, że podczas jarmarku uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat południowego Podlasia, zapoznać się z jego kulturą i tradycjami. – Są stoiska np. z makatkami, które niegdyś wisiały w domach naszych babć, a na których wyszywane były ludowe przysłowia. Artyści występują w strojach ludowych, więc turyści mogą zaobserwować, jakie wzory charakterystyczne dla naszego regionu pojawiają się na koszulach czy spódnicach. Poznają też muzykę ludową, część utworów wykonywana jest w języku chachłackim. Są też stoiska z regionalnym rękodziełem i potrawami np. z dodatkiem nadbużańskich ziół, które mają wiele właściwości leczniczych. Takie smaczki regionu południowego Podlasia mogą poznać uczestnicy jarmarku – dodaje dyrektor GOK.
Pyszny nadbużański miód
Jednymi z wystawców byli właściciele Pasieki Nadbużańskiej z Janowa Podlaskiego, a ich stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników jarmarku.
– Mamy świeczki z wosku pszczelego, zestawy z miodem, jednak główną atrakcją jest ulik pokazowy, dzięki któremu można na żywo zobaczyć pracę pszczół, jak wygląda pszczela matka, jak wychowywane jest nowe pokolenie owadów, gdzie jest składany miód, pyłek i pierzga i czym się różnią. Dzięki niemu ludzie mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół. Dla dzieci przygotowaliśmy możliwość zrobienia własnoręcznie świeczki z węzy, inaczej mówiąc z wosku pszczelego, tylko odpowiednio wyprofilowanego – opowiada Andrzej Urbanowicz, który gospodarstwo prowadzi wraz z żoną Agnieszką.
Pasieka Nadbużańska powstała w 1957 roku, jej założycielem był dziadek pana Andrzeja. – Nasze gospodarstwo znajduje się nad samym Bugiem, przy ścisłym rezerwacie przyrody, to głównie bagna, lasy i łąki, tereny zalewowe, gdzie roślinność jest bardzo specyficzna, dlatego nasze miody mają wyjątkowy smak, nieporównywalny do miodów z terenów oddalonych od Bugu. W pobliżu nie ma dróg asfaltowych, teren jest czysty, więc nasze miody są czyste, ekologiczne – podkreśla właściciel pszczelego gospodarstwa. Dodatkowo, goście Pasieki Nadbużańskiej mają do dyspozycji domek do apiterapii, w którym można skorzystać z powietrza ulowego, wypocząć i zrelaksować się.
Rowerowa wycieczka po parku krajobrazowym
Po raz kolejny w organizację Jarmarku Artystyczno-Historycznego włączył się też Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
– Oddział terenowy w Janowie Podlaskim przygotował stoisko z materiałami promocyjnymi o parku Podlaski Przełom Bugu, mapki ze ścieżkami przyrodniczymi, rozdajemy materiały o wszystkich parkach na terenie województwa lubelskiego. Promujemy tym samym przyrodę, kulturę i historię naszego regionu – wyjaśnia Zyta Chajkaluk, pracownik ZLPK Oddziału Zamiejscowego w Janowie Podlaskim.
Instytucja przygotowała też gry przyrodnicze dla całych rodzin. Na stoisku można było zaopatrzyć się również w pocztówki z lubelskimi pejzażami.
2 maja na uczestników majówki czekała natomiast, przygotowana m.in. przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, "Rodzinna wycieczka rowerowa" z okazji Dnia Flagi Narodowej. Uczestnicy przejechali po terenach Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu na trasie o długości ok. 22 km Janów Podlaski – Gnojno. Po trudach rajdu przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek oraz przejazd wozem drabiniastym z lokalnym gawędziarzem Antonim. Było też spotkanie z policjantem i strażakami, którzy zaprezentowali swoje pojazdy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy.
Dodatkowo z okazji święta narodowego odbył się też koncert ph. "Biało-Czerwona – Niebiesko-Żółtej". Wystąpił światowej sławy wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski, flecistka Margherita Brodski oraz pianista Bartłomiej Wezner. Wstęp w postaci cegiełki kosztował od 30 zł za osobę, a zabrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. W trakcie koncertu zorganizowano też aukcję obrazów Fundacji Leny Grochowskiej, z której całkowity dochód również został przeznaczony na rzecz organizacji pomocy uchodźcom z Ukrainy.
3 maja odbyły się obchody Święta Konstytucji. Tego dnia można było zwiedzać Zamek i usłyszeć o losach Janowa Podlaskiego z ust niepowtarzalnego przewodnika – biskupa Adama Naruszewicza – który niegdyś w Zamku pisał tezy do Konstytucji RP.
To również Cię zainteresuje: Święto bialskiego pułku. Będą wyjątkowe atrakcje!
Zobacz również: Tak świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Białej Podlaskiej
Napisz komentarz
Komentarze