10 maja uchwała z 29 kwietnia 2022 dotycząca wieloletniego programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25 w Białej Podlaskiej została opublikowana w Dzienniku Urzędowym WL. Czternaście dni później, czyli 25 maja, weszła w życie. - Ta uchwała przywraca porządek w zakresie gospodarowania nieruchomościami i elementarną sprawiedliwość względem lokatorów. I mimo tego, że powstawała w wielkim bólu przez obstrukcję służb prawnych urzędu miasta, radnych Koalicji Obywatelskiej i pana prezydenta, ona jest zmieniona tak, by służyła mieszkańcom – stwierdził w ubiegłym tygodniu Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta i członek klubu radnych Biała Samorządowa.
Poprawiali przez pół roku
Batalia o ustalenie stawek za wynajmowane w ZGL mieszkania trwała od sierpnia ub. roku. Wówczas rada miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25. Zgodnie z tym co radni zatwierdzili, kwota bazowa czynszów w lokalach komunalnych wzrastała od 2022 roku z 4,70 zł/mkw do 7,40 zł/mkw. Już na jesieni ubiegłego roku mieszkańcy kamienic w śródmieściu, ale i mieszkań w blokach będących w zarządzie ZGL alarmowali, że w związku z zatwierdzoną zmianą ich czynsze wzrosną nawet o 200 proc. Radni obiecali, że przeprowadzą rewizję podjętej w sierpniu decyzji.
CZYTAJ TAKŻE: Radni poprawili przepisy. Czy wojewoda je uzna?
7 marca tego roku na sesji rady miasta radni przyjmowali więc uchwałę w sprawie zmiany uchwały, dotyczącej wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021-2025, przyjętej pierwotnie w sierpniu ub. roku. Wówczas komisja spraw społecznych w radzie miasta zaproponowała, by zmiany wprowadzone w „poprawionym” programie wchodziły w życie z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia tego roku. Poza tym komisja ustaliła, że stawka bazowa czynszów w lokalach administrowanych przez ZGL w 2022 roku może zostać podniesiona do 30 proc. a w latach 2023-25 do 15 proc. Wprowadzono też upusty procentowe w czynszach dotyczące położenia i stanu lokalu, dostępu do mediów, warunków w lokalu czyli dostępność do łazienki, wc, warunków w kuchni (upust za kuchnię ciemną). Radni przegłosowali cały program gospodarowania mieszkaniami komunalnymi w mieście na kolejne lata, wraz z wypracowanymi przez komisje edukacji i spraw społecznych poprawkami. Za uchwałą było 14 radnych. Jednak 12 kwietnia wojewoda lubelski stwierdził nieważność przyjętej w marcu przez radnych bialskich uchwały. Nadzór prawny wojewody wytknął radzie m.in, że ta w przyjętej uchwale nie uwzględniła kwestii, wskazanych przez ustawodawcę jako niezbędne w upoważnieniu ustawowym o ochronie praw lokatorów.
Dlatego 29 kwietnia radni po raz kolejny procedowali program gospodarowania zasobami lokalowymi w mieście na lata 2021-25. Poprawki na dokument, który zakwestionował wojewoda lubelski nanosili radni Białej Samorządowej i to oni skierowali go do zaopiniowania prawnego służb prezydenta miasta. Zdaniem służb prezydenta miasta w dokumencie nie znalazły się zapisy, bez których nie może on funkcjonować. Rada miasta przyjęła jednak program 12 głosami. Jak mówił Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta i członek wnioskodawcy czyli Białej Samorządowej: – Poprawiliśmy uchylony przez wojewodę dokument o kwestie, które nadzór wojewody wskazał. To co było najważniejsze dla lokatorów, to obniżenie stawki bazowej czynszów do kwoty 4,72 zł i zapis o upustach w opłatach z zależności od standardu lokalu. Podwyżki w opłatach na każdy rok ustalono na poziomie 15 proc. w latach 2022-25
Uchwała się uprawomocniła
26 maja radni Białej Samorządowej , wraz z lokatorami kamienic znajdujących się w zasobach ZGL, których zmiany w czynszach objęły, zakomunikowali, ze uchwała z 29 kwietnia właśnie weszła w życie. - Uważamy tę uchwałę, za duży sukces, którego nie przypisujemy sobie. My mieliśmy niewielki wkład w jej przygotowanie. Mieszkańcy walczący o tę uchwałę udowodnili, na czym polega samorząd. Ich determinacja i walka o sprawy, które ich bolą, doprowadziła do takiego finału. My będziemy monitorować wykonanie tej uchwały, która obowiązuje od 25 maja – mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta i członek Białej Samorządowej. Przypomina po raz kolejny, ze mieszkańcom nie chodziło o zablokowanie podwyżek w czynszach, bo rozumieją od początku, ze te powinny następować. Stąd zapis w uchwale o wysokości procentowej podwyższania czynszów w kolejnych latach.
Radni zapowiadają, ze wykonywanie zapisów uchwały będą monitorować. - Moim zdaniem z programu na lata 2015-20 nie zrobiono nic. Dlatego w tym programie zawarliśmy zapis, że jego realizacja będzie podlegać okresowej, rocznej ocenie. Będzie trzeba pokazać radnym, co zostało zrobione – mówi Broniewicz.
WARTO PRZECZYTAĆ: Lokatorzy wyrzuceni z parkingu. „Nie będziemy stosować tego zakazu”
Lokatorzy również nie kryją zadowolenia z rezultatów kilkumiesięcznych monitów. - Dziękuję radnym Białej Samorządowej i radnym z Prawa i Sprawiedliwości za wysłuchanie i zrozumienie, za poświęcony nam czas i empatię. Tego zabrakło w pewnym momencie prezesowi ZGL, który zapomniał rozmawiać z lokatorami i ostrzec ich o podwyżkach, które ich dotkną po wprowadzeniu uchwały z sierpnia ubiegłego roku. My odebraliśmy to jako zwykłe cwaniactwo, w pewnym momencie szukano pieniędzy i znaleziono je w takich regulacjach czynszu jaki wprowadzono od stycznia tego roku – mówi Wanda Koziara, przedstawicielka lokatorów wynajmujących mieszkania od ZGL.
Kiedy zmiany w czynszach?
Radni Białej Samorządowej oczekują iż ZGL przeliczanie czynszów na nowo zacznie niezwłocznie. - Umówiliśmy się z mieszkańcami, że będą monitowali ZGL w kwestii naniesienia korekt w opłatach, a w razie zwłoki, będą nas alarmować – mówi Broniewicz.
Natomiast prezes ZGL, Wojciech Chilewicz jednoznacznie wyrażał się na temat korekt w czynszach, już po opublikowaniu uchwały w DzU WL, 10 maja. Przypomniał wówczas, że poprzednią zmianę do uchwały o „Wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy miejskiej Biała Podlaska” (z marca 2022 roku) też najpierw opublikowano, a dopiero po jakimś czasie wszczęto postępowanie i unieważniono. - Jestem przekonany, że tak też będzie i tym razem. Błędy tejże uchwały zostały wyartykułowane przez szereg osób w trakcie sesji rady miasta w dniu 29 kwietnia. Co więcej, kilka błędów pokrywa się z tymi, które już raz wojewoda lubelski wskazał – studził oczekiwania prezes Wojciech Chilewicz.
Uchwała weszła w życie po 14 dniach od opublikowania przez wojewodę w DzU, ale ten ma aż 30 dni od dnia jej doręczenia, na odniesienie się do jej zapisów i ZGL zapewne będzie jeszcze czekał z podjęciem działań. - Oczywiście przygotowujemy się, by móc wprowadzić nowe modyfikacje czynszowe, ale do tego niezbędna jest prawomocna uchwała. Wtedy także będziemy mieli możliwość, by wyliczyć poszczególne czynsze najemców oraz rekompensatę że strony miasta – stwierdził po publikacji uchwały prezes Chilewicz.
Napisz komentarz
Komentarze