Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:33
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Liceum chce postawić ławeczkę dyrektorowi. Był o nim film (VIDEO)

Rudolf Probst prawie 30 lat pracował w I LO w Radzyniu Podlaskim, przez pięć lat był jego dyrektorem. W tym czasie wybudował obecny gmach szkoły. W latach wojny szpiegował dla AK w Gestapo. W tym roku, w 100 rocznicę jego urodzin szkolna społeczność chce uhonorować profesora. Zbierają fundusze na budowę ławeczki mu poświęconej.
Liceum chce postawić ławeczkę dyrektorowi. Był o nim film (VIDEO)
Rudolf Probst prawie 30 lat pracował w I LO w Radzyniu Podlaskim, przez pięć lat był jego dyrektorem. W 100 rocznicę jego urodzin chcą mu postawić ławeczkę

Źródło: archiwum

Z inicjatywą upamiętnienia Rudolfa Probsta wyszło Stowarzyszenie Przyjaciół I LO. Wpadli na pomysł, by zebrać fundusze i ufundować „Ławeczkę Rudolfa Probsta”, która stanie przed budynkiem szkoły. Liczą na to, że uda się zrealizować zamiar do 23 marca, czyli do daty urodzin profesora. W tym roku będzie to 100 rocznica.

Żołnierz i pedagog

Niezwykłe są losy Rudolfa Probsta. Urodził się w rodzinie o niemieckich korzeniach, ale wychowany został w polskiej tradycji patriotycznej. Gimnazjum kończył w Sanoku, a gdy wybuchła II wojna światowa zatrudnił się w tartaku, gdzie pracował jego ojciec.

W 1940 roku został członkiem Związku Walki Zbrojnej, o pseudonimie Świt. Gdy w 1942 roku sanocki ruch oporu dotknęła fala aresztowań, uznano, że potrzebny jest ktoś, kto wejdzie w struktury wroga i będzie dostarczał informacji podziemiu. Tym kimś okazał się właśnie Rudolf Probst, chłopak z niemieckimi korzeniami, dobrze znający język niemiecki. I tak Rudolf Probst, z rozkazu podziemia, został Unterscharführerem gestapo w Sanoku.

Jak mówią późniejsze świadectwa żołnierzy AK, Probst uczestnicząc w przesłuchaniach oraz naradach, przekazał AK ważne informacje dotyczące działań i planów gestapo. Wykradł również listę konfidentów.

Po wojnie oskarżano go o kolaboracje z Niemcami. Sąd w Rzeszowie, rozpatrujący jego sprawę ostatecznie wydał zaświadczenie stwierdzające, że Probst nie współpracował z Niemcami w czasie wojny.

CZYTAJ TAKŻE:

Probst wyjechał do Siedlec a niedługo później rozpoczął studia w Lublinie. W 1949 roku zaczął pracę jako nauczyciel biologii w Tarnogórze, później w Grabowcu, wreszcie w Radzyniu Podlaskim. Z tym miastem związał się na stałe. Został dyrektorem liceum (1959-64) gdzie zawodowo przepracował 28 lat. Działał w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym i przez wiele lat był prezesem Radzyńskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza” czy Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 13 lutego 2015 roku w Radzyniu Podlaskim.

„Był człowiekiem niezwykle skromnym, życzliwym ludziom. Do ostatnich lat swojego życia skrywał tajemnice bohaterskiej aktywności w latach okupacji, o której można dowiedzieć się więcej z filmu „Byłem w Gestapo”.- piczą członkowie zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół I LO, które planuje upamiętnienie Rudolfa Probsta.

Ławeczka i stypendium

W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą urodzin byłego dyrektora i nauczyciela I LO, pojawiła się inicjatywa stałego upamiętnienia Rudolfa Probsta przez społeczność liceum. 

- Pomyśleliśmy, że odpowiednim symbolem będzie ławeczka postawiona przed budynkiem liceum. Myślimy o kamiennej konstrukcji z tabliczką poświęconą profesorowi – mówi Tadeusz Pietras, były wieloletni dyrektor I LO i członek zarządu SPILO. - Na tę inicjatywę ogłosiliśmy zbiórkę pieniędzy. Marzeniem jest, by zdążyć z przedsięwzięciem do 23 marca. Jeśli się jednak nie uda, to liczymy na to, ze ławeczka stanie po prostu w roku 100 rocznicy urodzin Rudofa Probsta. Z tym jubileuszem wiążemy bowiem kilka innych przedsięwzięć, które planujemy zrealizować.

W planach jest wystawa fotografii we współpracy z Radzyńskim środkiem Kultury, konkurs biograficzny dla młodzieży, promocja książki ze wspomnieniami o Rudolfie Probście, której współautorką jest jego wnuczka Laura Barszczewicz.

-Inicjatywą stowarzyszenia jest pomysł ufundowania stypendium SPILO im. Rudolfa Probsta dla najwybitniejszych uczniów I LO – mówi Tadeusz Piertas. - Liczę na to, że i to przedsięwzięcie nam się uda.

Na razie pierwszym celem do realizacji jest uzbieranie odpowiedniej kwoty na ławeczkę. Jej koszt ma się zamknąć w kilku tysiącach złotych. Stowarzyszenie informuje, ze nazwiska ofiardawców, którzy dołożą się do jej powstania, znajdą się w okolicznościowej książce upamiętniającej obchody 100-lecia urodzin Rudolfa Probsta.
 

Zbiórka zainicjowana przez SPILO odbywa się poprzez wpłaty na konto 52 8046 0002 2001 0106 0470 0001 z dopiskiem: „Ławeczka Probsta darowizna celowa”


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama