Organizatorem Dnia Godności była Akademia Bialska oraz Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej”.
Włączyliśmy się w organizację tego wydarzenia, gdyż najważniejszym z celów uczelni jest to, żeby mieć kontakt ze wszystkimi. Chcemy by uczelnia była miejscem, w którym wszyscy będą się czuli tu dobrze. Uczelnia musi jednoczyć, gdyż pełnimy rolę służebną wobec całego naszego regionu. Osoby z niepełnosprawnością studiują na naszej uczelni. Mamy 80 takich osób na 2000 studentów, więc to znacząca grupa. Kiedy oni czują się dobrze, inni biorą pod uwagę, że mogą dołączyć do naszej uczelni – przekazuje rektor Jerzy Nitychoruk. Dodaje, że na Akademii Bialskiej odbywają się spotkania, gry i zabawy z osobami niepełnosprawnymi. – Chcemy by uczelnia była przyjazna takim osobom. Od tego jesteśmy. Dziś przyjechali uczestnicy placówek pomocowych z całego powiatu bialskiego. To już kolejny raz kiedy włączamy się w tę inicjatywę, mamy też szereg wydarzeń, które samodzielnie organizujemy. To akcje charytatywne, studenci jeżdżą do domów opieki – mówi.
Wskazuje, że studenci uczą się w ten sposób wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka. – W zeszłym roku zorganizowaliśmy spektakl w grudniu, z udziałem osób niepełnosprawnych, na przedstawienie przyszli przedsiębiorcy, którzy byli pod ogromnym wrażeniem. Jesteśmy dumni, że nasi studenci wychodzą naprzeciw, są gotowi na wysiłek i wykazują empatię - dodaje rektor.
Julia Borkowicz studiuje na Akademii Bialskiej na kierunku ratownictwo medyczne. – Przygotowaliśmy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, układanie w bezpiecznej pozycji, pokażemy jak można podnieść kogoś na desce ortopedycznej. Pokażemy jak uciskać klatkę piersiową na fantomie dziecka, dorosłego. Nauczymy też bandażować i zakładać szyny na złamaną rękę lub nogę. Warto taką wiedzę posiadać, ponieważ często zdarzają się sytuacje, że ktoś potrzebuje pomocy, np. zemdleje, złamie nogę. Chodzi o to, by zapewnić potrzebującym bezpieczeństwo – wyjaśnia Julia Borkowicz. – Nie powinniśmy się bać niepełnosprawnych, oni są inni, ale należy ich wspierać i akceptować, takie wydarzenia jak dziś tego właśnie uczą. W ten sposób otwieramy się na różnorodność – zaznacza studentka.
CZYTAJ TAKŻE:
- Spomlek proponuje praktyki. Studenci zdobędą doświadczenie i zarobią
- Przejażdżki konne i brokatowe tatuaże. Gminny Dzień Dziecka w Sosnówce [ZDJĘCIA]
- Chotyłów i Krzewica najlepsi w wojewódzkich zawodach pożarniczych
- Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Janowianin najlepszym barmanem w Polsce! Pojedzie na mistrzostwa świata
Napisz komentarz
Komentarze