Jak wspomina dziś przewodniczący klubu BS, w pierwszym roku aktywności klubu w kwestii składania wniosków do budżetu miasta na kolejny rok, żadna z ośmiu propozycji klubu nie znalazła wtedy odzwierciedlenia w budżecie na 2021 rok, przedłożonym radzie przez prezydenta. Jednak rok później klub znów wnioski złożył. – Nie zrażamy się i w tym roku również złożyliśmy swoje propozycje – mówili wówczas członkowie klubu. Dziś już tak nie mówią.
O jeden wniosek za daleko?
Członkowie klubu złożyli też wnioski do budżetu na 2023 rok. W międzyczasie oczekując wykonania przez miasto tych, które składane były do budżetu na 2022, bo część z nich w budżecie miasta wreszcie się znalazła.
– Na palcach jednej ręki mogę dziś policzyć wnioski, które zostały zrealizowane. Więcej jest tych, na które wciąż czekamy: toalety publiczne, strefa płatnego parkowania czy kolumbarium, o którym mowa była na ostatniej sesji i okazało się, że niestety w tym roku nie uda się go zrealizować - nie kryje rozgoryczenia Jan Jakubiec.
I przypomina, że jeśli już realizacja ich pomysłów dochodzi do skutku, to też nie od razu. Wniosek na stworzenie tzw. "zielonych przystanków" składali do budżetu dwa lata pod rząd.
Ostatnio jednak kwestia rozbiła się o kolumbarium. Miasto przeprowadziło w tym roku trzy przetargi na realizację inwestycji związanej z budową kolumbarium na cmentarzu komunalnym. Inwestycja w tym roku nie ma jednak szans na realizację. – Skoro przetarg na kolumbarium ruszył w sierpniu, więc trudno się dziwić, że nie zostanie rozstrzygnięty w tym roku – komentuje sposób realizacji wniosków klubu zapisanych w budżecie, Jakubiec.
CZYTAJ TEŻ:
- Dzieci ratowały swoją nieprzytomną mamę
- Miasto szuka nieruchomości i wskazuje kino Merkury
- Biała Podlaska: To był fantastyczny bal charytatywny! [ZDJĘCIA]
Sytuację tak tłumaczył natomiast naczelnik wydziału inwestycji w bialskim magistracie. – Były trzy postępowania przetargowe. W pierwszym nie złożono oferty. W drugim oferty znacząco przekroczyły kwotę jaką planowano wydać. W trzecim oferent wezwany do przesłania dodatkowej informacji, nie odpowiedział. Nie ma możliwości prawnej, by rozstrzygnąć przetarg, więc inwestycję trzeba będzie przenieść na kolejny rok – wyłuszczał Jacek Melaniuk.
Jedni mówią pas, inni próbują
– Nie, nie złożyliśmy wniosków inwestycyjnych do budżetu na przyszły rok – przyznaje Jan Jakubiec. – Nie widzimy sensu. Nasze wnioski albo nie były uwzględniane, albo pomimo tego, że w zapisach budżetowych się znajdowały, nie były w większości realizowane a przekładane na kolejne lata.
Mimo wszystko Biała Samorządowa w kwestii uwzględniania wniosków klubów radnych w budżecie miejskim zajmowała nieco lepszą pozycję niż radni do niedawna klubu Zjednoczonej Prawicy, dziś już klubu PiS. Ten klub wnioski do budżetu również w ostatnich latach składał zgodnie z prerogatywą wynikającą z uchwały z 2010 roku. W planie finansowym miasta na 2023 rok nie znalazła się ani jedna inwestycja wnioskowana przez ten klub w ubiegłym roku.
Zresztą radni - wnioskodawcy wprost usłyszeli od prezydenta miasta podczas dyskusji nad budżetem na 2023 rok, co było tego przyczyną. – Były one tak rozstrzelone i kosztowne, że można je nazwać koncertem niespełnialnych życzeń. Z których inwestycji wpisanych do budżetu moglibyście zrezygnować, by wpisać w to miejsce inwestycje z waszych wniosków? – dopytywał w grudniu 2022 roku podczas debaty nad przyjęciem budżetu na 2023 rok prezydent miasta Michał Litwiniuk, przewodniczącego klubu PiS Dariusza Litwiniuka.
– Nie zrażamy się i w tym roku znów złożyliśmy wnioski do budżetu na rok 2024. Wiele z nich dotyczy kwestii związanych z poprawą komunikacji – mówi Dariusz Litwiniuk, szef klubu PiS w radzie miasta. – Znamy swoje obowiązki jako radni i liczymy, że skoro prezydent oczekuje od radnych powagi, to potraktuje poważnie nasze propozycje.
Czy tak się stanie, radni klubu PiS dowiedzą się zapewne, gdy prezydent złoży projekt budżetu na przyszły rok. Zgodnie z przepisami ustawodawca przyznał wyłączną kompetencję do opracowania projektu uchwały budżetowej organowi wykonawczemu jednostki samorządu terytorialnego. Radni miasta Biała Podlaska mogą jednak składać wnioski do budżetu na każdy kolejny rok budżetowy do 15 września w roku poprzedzającym. Gwarantuje im to uchwała rady miasta z 2010 roku dot. składania wniosków do budżetu miasta.
Napisz komentarz
Komentarze