Z przyrodą za pan brat, czyli lubelskie parki narodowe
Lubelszczyzna słynie z wielu przepięknych przyrodniczo zakątków. Niektóre z nich są tak cenne, że na ich terenie utworzone zostały parki narodowe, mające za zadanie chronić unikalne zasoby naturalne tych okolic. W czasie tegorocznej majówki warto odwiedzić dwa z nich – Roztoczański Park Narodowy i Poleski Park Narodowy, a zakwaterowanie w okolicznych miejscowościach szybko i sprawnie zarezerwować za pośrednictwem największego polskiego portalu turystycznego z rezerwacjami online Nocowanie.pl. Warto się pospieszyć, aby skorzystać z najatrakcyjniejszych ofert!
Roztoczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie województwa lubelskiego. Charakteryzuje się najwyższym zalesieniem spośród wszystkich polskich parków narodowych. Na jego terenie występują liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym słynne koniki polskie. Odkrywanie parku warto rozpocząć od zwiedzania Zwierzyńca, a następnie wyruszyć ścieżką przyrodniczo-historyczną na Bukową Górę. Miłośnicy przyrody docenią także wycieczkę nad Stawy Echo, a także wizytę we Floriance, gdzie znajduje się Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego.
Poleski Park Narodowy to kolejne miejsce na Lubelszczyźnie, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom bliskiego obcowania z naturą. Na jego terenie na turystów czekają liczne ścieżki przyrodnicze, wieże widokowe, a także wiele ciekawych miejsc. Do odkrywania najpiękniejszych jego zakątków warto wykorzystać wytyczone ścieżki – Perehod, Dąb Dominik, Spławy, Czahary, a także trasę przygotowaną specjalnie z myślą o najmłodszych o nazwie Żółwik.
Między przeszłością a teraźniejszością. Zabytki województwa lubelskiego
Na terenie Lubelszczyzny nie brakuje także pamiątek z przeszłości. Należą do nich malownicze ruiny dawnych budowli, zamki, pałace, a także zabytkowe zabudowy miast i miasteczek. W czasie tegorocznego długiego weekendu majowego warto odwiedzić m. in. ruiny pałacu w Zawieprzycach, w których podobno co noc pojawia się tajemnicza zjawa.
Warto także wybrać się do miejscowości Stołpie, gdzie znajduje się średniowieczna wieża mieszkalna z XIII w. – najstarsza murowana budowla w całym województwie lubelskim. We wsi Krupie turyści natkną się natomiast na okazałe pozostałości po okazałym renesansowym pałacu. Miłośnicy tajemnic nie mogą z kolei przegapić wizyty w Krynicy, gdzie na Górze Ariańskiej stoi 20-metrowa piramida nazywana grobiskiem ariańskim.
Więcej pozostałości po dawnych czasach znaleźć można w przepięknych rezydencjach magnackich. Ich dzieje można poznać bliżej w czasie zwiedzania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zespołu pałacowo-parkowego w Radzyniu Podlaskim, a także podczas wizyty w zespole parkowo-pałacowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Miłośników przepięknych pałaców i ogrodów z pewnością zachwyci również Muzeum Czartoryskich w Puławach, obok którego znajduje się jeden z najpiękniejszych parków pałacowych w całym regionie.
Kraina Lessowych Wąwozów i jej skarby
Lubelszczyzna słynie także z unikalnych w skali ogólnopolskiej lessowych wąwozów, które są zlokalizowane w okolicach Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Tereny te obfitują w szlaki turystyczne piesze, rowerowe, konne i nordic walking. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą ponadto skorzystać ze spływów kajakowych po Wiśle i oczywiście odwiedzić najsłynniejsze wąwozy w okolicy – Korzeniowy Dół, Wąwóz Głowackiego, Wąwóz na Króla oraz Wąwóz Glinianki.
Kraina Lessowych Wąwozów to jednak nie tylko same wąwozy, ale także położone na jej terenie przepiękne miejscowości. Spośród nich prym wiedzie Kazimierz Dolny nad Wisłą, który słynie ze swojej przepięknej renesansowej zabudowy, Muzeum Sztuki Złotniczej, a także atrakcji Nocnego Zwiedzania Kazimierza w blasku pochodni. Podczas pobytu w mieście trzeba także koniecznie skosztować miejscowego specjału – koguta kazimierskiego.
Napisz komentarz
Komentarze