Jak wskazuje Marta Oksiuta z Wipasz, Fundacja Pomocna Dłoń działająca przy firmie Wipasz istnieje od kilkunastu lat. – Do tej pory wspieraliśmy dzieci, przedszkola, szkoły, ale też inicjatywy miejskie. Od dwóch lat postanowiliśmy wspierać seniorów – mówi Marta Oksiuta. Dodaje, że firma Wipasz od dwóch lat wspiera seniorów w gminach Kodeń i Drelów. W tym roku burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego wystąpił z wnioskiem do Fundacji Pomocna Dłoń o wspieranie seniorów w Międzyrzecu Podlaskim.
– Wsparcie polega na tym, że przekazaliśmy 100 tys. zł na różne inicjatywy, czyli na zajęcia edukacyjne, bale oraz robótki ręczne. Chodzi o aktywizację seniorów. Tak samo jak w innych gminach, nasze działania chcemy kontynuować w kolejnych latach – podkreśliła Marta Oksiuta.
Paweł Łysańczuk, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, w czasie inauguracji projektu na rzecz seniorów wyjaśnił, że to inicjatywa, która ma zapewnić osobom starszym możliwość spędzania czasu w sposób zorganizowany.
– To ma być skuteczny sposób na integrację, ale też taki, który będzie sprawiał seniorom satysfakcję. Chcieliśmy wypracować metody, dzięki którym seniorzy będą decydować, co będą robić, kiedy oraz z kim. Od wielu lat seniorzy mówili, że nie mają miejsca, które jest dedykowane tylko im, takiego, w którym będą mogli się spotkać i poczuć się w nim jak w domu. Z związku z tym na potrzeby seniorów będzie wykorzystywane pomieszczenie na basenie miejskim; część działań będzie odbywała się w przestrzeni miejskiej, a część w kinie – wyjaśnił Paweł Łysańczuk.
Dodał, że pomysły, które zostały przedstawione sponsorowi – firmie Wipasz, wcześniej były konsultowane z seniorami. – Pytaliśmy osoby starsze, czego im brakuje w mieście, czego oczekują i potrzebują. Następnie zebrane wnioski przedstawiliśmy Wipaszowi. Dzięki temu mamy fundusze na realizację pomysłów, które są bardzo różne. Te, które są popierane przez największą liczbę osób, będą realizowane. Będą oficjalne zapisy do klubu seniora, będziemy jeszcze raz badać potrzeby i realizować zajęcia – zapowiedział burmistrz. Wyjaśnił, że do klubu seniora mogą zapisać się mieszkańcy miasta; warunkiem jest ukończenie 65. roku życia. – Myślę, że dla każdego międzyrzeckiego seniora znajdzie się miejsce – podkreślił Paweł Łysańczuk.
Anna Kaliszuk, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski, wskazała, że bardzo się cieszy z uroczystej inauguracji projektu skierowanego do seniorów.
– Przedsięwzięcie wynika z zapotrzebowania seniorów. To osoby starsze zgłaszały nam, czym chciałyby się zająć. Część z nich interesują robótki ręczne, inni chcą działać w klubie książki. Działania będą realizowane przez miejskie instytucje, np. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejski Ośrodek Kultury, przy udziale wszystkich stowarzyszeń, które zrzeszają osoby starsze i niepełnosprawne – tłumaczyła Anna Kaliszuk.
Dodała, że władze miasta będą w tym przypadku korzystały też z zewnętrznych instytucji. – Na pewno zadbamy o bezpieczeństwo seniorów, tu robię ukłon w stronę komendy policji, bo będziemy chcieli poruszyć temat cyberprzestępczości i zabezpieczenia mienia seniorów. Odbędą się też warsztaty i wieczorki taneczne, np. andrzejki. Chcemy też zabrać seniorów do teatrów w Siedlcach i Warszawie, ale również do muzeów. Planujemy też tworzyć sztuki z udziałem seniorów i zaprosić teatr do Międzyrzeca – przekazała Anna Kaliszuk. Wyjaśniła, że pierwsze spotkanie międzyrzeckiej rady seniorów odbędzie się już 22 października o godz. 13:00 w sali konferencyjnej rady miasta, przy ul. Pocztowej 8.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze