Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 22:48
Reklama
Reklama

Walczyli o życie niemowlęcia w ekstremalnych warunkach

Funkcjonariusze bialskiej policji prawdopodobnie jeszcze nigdy nie prowadzili akcji ratunkowej w tak trudnych okolicznościach. Niemowlę straciło przytomność, a przywracanie akcji serca utrudniał zagłuszający odgłos wybuchów i strzelaniny. Do tego wszechogarniająca ciemność. Liczyły się sekundy, wiedza i umiejętności.
Walczyli o życie niemowlęcia w ekstremalnych warunkach

Przytoczona powyżej symulacja akcji ratunkowej była elementem szkolenia w ramach projektu badań "Skuteczność podejmowanych działań ratunkowych z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na przykładzie przedstawicieli wybranych formacji mundurowych RP". Celem projektu było przygotowanie policjantów do działań ratunkowych z małymi dziećmi w sytuacjach trudnych i ekstremalnych.

Szkolenie zorganizowano w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Do udziału w nim zostało zaproszonych 15 policjantów z miejskiej komendy. Uczestnicy zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną, która niezbędna jest do ratowania ludzkiego życia, ale również ćwiczyli praktyczne umiejętności w zakresie przywracania krążenia, oddechu i świadomości z wykorzystaniem elektronicznego fantomu niemowlęcia.

Zadanie, z jakim musieli się zmierzyć, polegało na samodzielnym prowadzeniu akcji ratunkowej niemowlęcia w różnych sytuacjach: podczas zagłuszania dźwiękami i bez kontroli wzroku. Ćwiczenie o tyle niełatwe, że wymagające właśnie oceny wzrokiem, słuchem oraz dotykiem nie dłuższej niż kilka sekund. Największą trudność sprawiło kursantom prowadzenie akcji w symulowanych warunkach zbliżonych do tych występujących na wojnie – z odgłosami wybuchów i strzelaniny.

Warto zaznaczyć, że obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przez każdego policjanta wynika z kodeksu karnego, ustawy o Policji, ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeń Rady Ministrów. Niejednokrotnie to właśnie mundurowi zajmują się utrzymywaniem przy życiu osób poszkodowanych, zanim przybędzie profesjonalna pomoc medyczna.

 Kierownikiem projektu badań i realizatorem jest dr Paweł Różański, instruktor wykładowca ratownictwa wodnego WOPR, ratownik medyczny i pracownik filii AWF w Białej Podlaskiej.

(sb)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama