Założenie jest proste. Pacjenci mają mieć możliwość zarejestrowania się na wizytę do lekarza przez internet. Można powiedzieć, że to żadna nowość, bo wiele przychodni już tak działa. Tu jednak chodzi o to, że pacjent przez sieć nie będzie kontaktował się z wybraną placówką, ale z ogólnopolskim centrum e-rejestracji.
Ma być prościej i lepiej
W czym ma pomóc taki system? Po pierwsze – ma zyskać pacjent, bo nie będzie musiał już wstawać rano, żeby iść do przychodni, ustawiać się w kolejce aby się zapisać na wizytę. Mają się też skończyć problemy z wiszeniem na telefonie, kiedy chcemy dodzwonić się do placówki.
Po drugie – szpitale i przychodnie mają dzięki e-rejestracji lepiej planować swoją pracę, a przez to, że pacjent otrzyma przypomnienia o wizycie, ma być mniej odwołanych badań.
System w pełni ma działać w przyszłym roku. Teraz Ministerstwo Zdrowia prowadzi jego pilotaż. Bierze w nim udział 150 placówek.
Zaznaczmy, że pilotaż nie dotyczy wszystkich dostępnych w ochronie zdrowia świadczeń. Na razie ogranicza się tylko do badań profilaktycznych z zakresu mammografii, cytologii i pierwszorazowych wizyt u kardiologa.
Gdzie szukać
Zdalnie można się zarejestrować np. poprzez aplikację Moje IKP. Które placówki biorą udział w pilotażu, można sprawdzić w aplikacji lub na tej stronie internetowej.
To nie tylko duże szpitale w wielkich miastach, ale także mniejsze placówki. Są nawet prywatne mające kontrakt z NFZ. W Gdańsku jest to np. Geneva trust, w Biłgoraju – Centrum Medyczne Luxmed, a w Tarnowie – Mościckie Centrum Medyczne.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze