– Moja fascynacja historią dawnego aresztu rozpoczęła się pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to przypadkowo natknąłem się na krótką notatkę w gazecie, opisującą tajemnicze inskrypcje znajdujące się w piwnicach budynku przy ul. Warszawskiej 5A w Radzyniu Podlaskim. To wydarzenie zapoczątkowało długotrwałą pasję do odkrywania mrocznej historii tego miejsca – wspomina Robert Mazurek.
Już jako dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury prowadził działania mające na celu przywrócenie budynku byłego aresztu Gestapo i UB pamięci radzynian. – Wśród nich były m.in. remonty, zmiana kłamliwej tablicy, powstanie muralu patriotycznego, organizacja Dni Żołnierzy Wyklętych oraz współpraca z instytucjami takimi jak Instytut Pamięci Narodowej. Celem tych działań było utworzenie placówki muzealnej w dawnym areszcie, co udało się osiągnąć 1 marca 2022 roku – informuje Mazurek.
Stworzona publikacja, jak mówi autor, nie tylko dokumentuje podejmowane wokół pozostałości po areszcie działania.
– Jest ważnym głosem w dyskusji o znaczeniu pamięci historycznej i konieczności upamiętniania tragicznych wydarzeń z przeszłości – twierdzi Robert Mazurek. - Składa się z dwóch części. Pierwsza to kronika działań i inicjatyw zrealizowanych wokół dawnego aresztu w latach 2014-2024, druga zaś to indeks inskrypcji z fotografiami, które znajdują się w piwnicach budynku. Publikacja jest również interaktywna – zawiera 37 filmów.
Autor podkreśla, że jego publikację poleca m.in. dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, dr Robert Derewenda. – „Radzyńska Golgota” to publikacja, która przyczynia się do zachowania pamięci o mrocznych czasach i przypomina o konieczności refleksji nad historią w celu budowania lepszej przyszłości – dodaje autor. Książka powstała dzięki finansowemu wsparciu Miasta Radzyń Podlaski, firmy Surwin, Nadleśnictwa Radzyń Podlaski oraz Banku Spółdzielczego w Radzyniu Podlaskim.
Napisz komentarz
Komentarze