Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 21:42
Reklama
Reklama

Relikwie św. Mikołaja trafiły do Białej Podlaskiej

Do Białej Podlaskiej trafiły relikwie św. Mikołaja. To wielkie wydarzenie dla społeczności prawosławnej w mieście i wszystkich chrześcijan mieszkających w naszym regionie. Relikwie tego popularnego świętego będzie można czcić w obydwu cerkwiach. Przez pół roku będą się znajdować w cerkwi przy ul. Dokudowskiej - parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Marka, a kolejne pół roku w parafii św. Cyryla i Metodego, przy ul. Terebelskiej.
Wraz z relikwiami św. Mikołaja przywieziono też kamień z grobu św. Mikołaja z Miry Licyjskiej znajdującej się na terenie obecnej Turcji oraz naczynie z olejem, który płonie nad relikwiami.

Autor: archiwum cerkwi pw. św. Marka w Białej Podlaskiej

We wspomnienie św. Mikołaja cudotwórcy - 19 grudnia, do Białej Podlaskiej, zostały przywiezione relikwie tego wyjątkowego świętego, arcybiskupa Miry Licyjskiej.

- To bardzo ważne wydarzenie dla wyznawców prawosławia, ale nie tylko, bo dla wszystkich chrześcijan. Św. Mikołaj jest najbardziej popularnym świętym w całym chrześcijańskim świecie. Myślę, że nie ma chrześcijanina, który by nie znał i nie lubił tego świętego. To święty, do którego kierujemy modlitwy w różnych intencjach, w sprawach bieżących i z prośbą o zdrowie. Diecezja lubelsko-chełmska została obdarowana relikwiami świętego Mikołaja i decyzją arcybiskupa Abla, relikwie zostały przekazane do Białej Podlaskiej - mówi ks. por. Karol Wilkiel z parafii pw. św. Marka. 

W mieście są dwie prawosławne świątynie - cerkiew pw. św. Marka przy ul. Dokudowskiej (przy jednostce wojskowej) oraz parafia pw. Cyryla i Metodego przy ul. Terebelskiej. - Relikwie św. Mikołaja przez pół roku będą w jednej świątyni, a drugie pół roku w drugiej. Adoracja relikwii będzie się odbywała w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 17:00. Sprawowany będzie akatyst i molebień czyli nabożeństwo błagalne, w czasie którego wierni będą się modlić za mieszkańców Białej Podlaskiej, okolic i całego świata - wyjaśnia ks. Karol Wilkiel.

Św. Mikołaj arcybiskup Miry Licyjskiej pochodził z bardzo zamożnej rodziny, kiedy był w młodym wieku zmarli jego rodzice. Cały majątek, który otrzymał w spadku rozdał ubogim. Pomoc ubogim polegała na tym, że św. Mikołaja okazywał ją anonimowo. Nikt nie wiedział, że to on okazuje wsparcie. - Stąd się wzięła tradycja obdarowywania prezentami w sposób ukryty, na pamiątkę tego, jak czynił to św. Mikołaj. Ważna była też jego obecność na synodzie w Nicei w 325 r. kiedy bronił czystości wiary chrześcijańskiej przed herezją Ariusza, który podważał boskość Jezusa Chrystusa. Św. Mikołaj nie bał się wyrażać swoich poglądów, ale nie pozostawił po sobie pism, ani listów, jednak jego życie pełne miłosierdzia i okazywanie dobra drugiemu człowiekowi oraz przestrzeganie przykazań sprawiło, że św. Mikołaj jest nadal popularnym świętym - wskazuje ks. Karol Wilkiel.

Wraz z relikwiami św. Mikołaja przywieziono też kamień z grobu św. Mikołaja z Miry Licyjskiej znajdującej się na terenie obecnej Turcji oraz naczynie z olejem, który płonie nad relikwiami. Te na co dzień znajdują się w Bari we Włoszech, a teraz też w Białej Podlaskiej.

Święty Mikołaj jest m.in. patronem cukierników i piekarzy, kierowców, kupców, marynarzy, rybaków, żeglarzy, uczonych i studentów, notariuszy, pielgrzymów, podróżnych, sędziów i więźniów.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Paweł Bieliński (piłka siatkowa, Trójka Międzyrzec Podlaski)? Chyba jakaś pomyłka bo ten pan jest trenerem w MTS (od I 2024) a nie w UKS Trójka Międzyrzec Podlaski. W UKS Trójka był do XII 2023 i w tym okresie II liga przeszła do MTS. II liga piłki siatkowej w 2024 jest w MTS a nie w Trójce. Więc jak można nagradzać za coś czego już nie ma?Data dodania komentarza: 6.01.2025, 10:58Źródło komentarza: Wybieramy najpopularniejszych sportowców i trenerów w 2024 roku! - XXXVIII  Plebiscycie Sportowym Słowa PodlasiaAutor komentarza: Tomasz WolskiTreść komentarza: W czasie świąt przeczytałem tą stronę, nie wiem co ten tzw. chisteryk ma do powiedzenia. Ja w szkole tego pana, lekcje z historii były bardzo ciekawe. Dzisiaj te czasy wspominam miło i opowiadam moim dzieciom.Data dodania komentarza: 5.01.2025, 21:13Źródło komentarza: Ludzie z pasją: Królewska monografia pana JanaAutor komentarza: czy → tTreść komentarza: Odradzam wchodzenie do Krzny. Ciągle piana i proszę sobie pójść zobaczyć, co wypływa z Brzegowej. Wyżej miasta, nie robią nic lepszego. porosiuki to tylko minus Biała i Koroszczyn, odradzam. Kiedyś .. . w wydobytych odpadach wykoszonych, praktycznie małży/skorup, nie ma. Widziałem jedną i kilka zdeformowanych. Mniej niż 10. Rozsądek. Zielawa jeśli już.Data dodania komentarza: 5.01.2025, 21:11Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska: Morsowanie z wójtem. Sprawdź gdzie i kiedy!Autor komentarza: Tomasz MarkiewiczTreść komentarza: oglądałem wystawę z zakola rzeki Bug w CSK w Lublinie…po prostu od impresji do abstrakcji scalonych mistycznym doznaniem…wielka sztukaData dodania komentarza: 5.01.2025, 12:35Źródło komentarza: Prestiżowa nagroda dla Stanisława BajaAutor komentarza: ZorientowanyTreść komentarza: Niedługo będzie jeszcze jeden sukces.Data dodania komentarza: 4.01.2025, 12:09Źródło komentarza: Dominik Szewczyk wywalczył tytuł mistrza Polski w Zalesiu
Reklama
Reklama