Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wstrzymał przyjmowania wniosków do programu w listopadzie 2024 roku. Teraz zapowiada, że nowe wnioski zacznie przyjmować po 31 marca 2025 roku. To data powrotu Czystego Powietrza. Tyle że nie będzie to już ten sam program. Znamy już szczegóły.
Zmiany budzą emocje
Z zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że program ma być bezpieczniejszy dla klientów programu. Bo zmiany mają zapobiec nadużyciom, dzięki czemu unikną oni nieuczciwych praktyk wykonawców. Efektywniejszy ma być też proces aplikacji do programu. Uproszczone procedury mają przyspieszyć składanie wniosków i wypłatę pieniędzy. Mimo to zapowiedziane zmiany budzą mnóstwo emocji i są postrzegane jako niekorzystne dla osób, które będą występowały o przyznanie dotacji.
Najważniejsze zmiany
"Nie będzie dotacji do kotłów gazowych. Program ma wspierać bardziej ekologiczne rozwiązania: pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne. Zwiększone zostaną progi dochodowe, dzięki czemu więcej gospodarstw domowych będzie mogło ubiegać się o dotację. Zanim jednak złożymy wniosek, będziemy musieli udowodnić, że właścicielem nieruchomości jesteśmy minimum 3 lata." - tłumaczy agent Północ Nieruchomości Biała Podlaska, Mateusz Szymczuk.
Zmieni się też sposób wypłacania pieniędzy. Pieniądze będą przekazywane na konta celowe klientów, a nie wykonawców. I – co ważne – wypłacane w transzach. W zależności od postępów w pracach. Wprowadzone zostaną maksymalne ceny na produkty i usługi objęte programem. Żeby wykonawcy nie nadużywali swojej pozycji. Skróci się też czas rozpatrywania wniosków. Poza tym zostanie wprowadzony nowy system ocen energetycznych. Przygotują je certyfikowani specjaliści.
Rok 2024 rekordowy
Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów, na bardziej ekologiczne oraz docieplenia budynków. Celem od początku była walka ze smogiem. Projekt ruszył w 2018 roku i dziś jest największym antysmogowym programem w Polsce. Do programu Czyste Powietrze można wnioskować o dofinansowanie termomodernizacji budynków, wymiany starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe na spełniające najwyższe normy. Dotacja może wynieść nawet 136 tysięcy złotych. Od września 2018 roku do 22 listopada 2024 r. zostało złożonych ponad 1 milion wniosków na dofinansowanie w wysokości grubo ponad 37 mld zł. Tygodniowo do programu spływa ok. 6 tys. wniosków, czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Finalnie zostało podpisanych ponad 820 tys. umów na kwotę blisko 27 mld zł. Tylko w 2024 r. liczba złożonych wniosków przekroczyła 250 tys. wniosków,
Wstrzymanie wniosków w listopadzie 2024 r. miało być spowodowane potrzebą modernizacji programu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczył wówczas, że nie da się jednocześnie prowadzić programu i go poprawiać.Miło dochodzić do wielu nieprawidłowości, w tym procederu polegącego na pobieraniu przez wykonawcę środków finansowych na wykonanie usługi i znikanie z rynku. W takiej sytuacji beneficjent pozostawał z niczym. Dlatego wstrzymano przyjmowanie wniosków. Zrobiono to "z dnia na dzień", co wywołało oburzenie wielu osób, które były w trakcie składania lub przygotowywania wniosków. Czyste Powietrze w nowej odsłonie ma ukrócić nadużycia.
Napisz komentarz
Komentarze