Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 20:14
Reklama
Reklama

Są młodzi i mają wielkie serca. Wolontariusze z Zalesia

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu "Pomocna Dłoń" działającego w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu mają wielkie serca. Od lat angażują się w pomoc chorym z Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej. Wspierają lokalną społeczność, ale też bialskie schronisko "Azyl", a w 2024 r. po raz pierwszy przystąpili do akcji "OnkoMikołaj" i obdarowali prezentami pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz lokalnej społeczności, udało nam się zebrać wiele produktów, które trafiły do osób wymagających szczególnej opieki

Autor: Agata Dawidek

Szkolne Koło Wolotariatu "Pomocna Dłoń" działa w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu od września roku szkolnego 2019/2020. Powstało z inicjatywy dyrektor, Teresy Kusiak. 

– Obecnie do koła należy 18 uczniów klas VII i VIII. Są to dziewczyny, jak i chłopcy, którzy z zapałem angażują się w różnorodne akcje pomocowe – mówi prezes SKW Pomocna Dłoń, Agata Dawidek.

Wspierają lokalną społeczność

Członkowie koła wraz z opiekunami: Agatą Dawidek, Edytą Romać, Sylwią Dmitruk oraz Katarzyną Mikołajczuk biorą udział w akcjach, które mają na celu wsparcie lokalnej społeczności. 

– Do naszych działań należą m.in.: coroczne zbiórki karmy dla schroniska "Azyl", porządkowanie grobów na cmentarzu parafialnym połączona z akcją "Światełko Pamięci", podczas której zapalamy znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły oraz grobach opuszczonych. Od początku naszej działalności organizujemy także dwa razy w roku kiermasze świąteczne z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Dochody z tych wydarzeń przeznaczamy na różne cele charytatywne oraz konkursy organizowane na terenie naszej szkoły – opowiada Edyta Romać.

Wspierają Domowy Szpital 
 

Wolontariusze od lat aktywnie wspierają domowy Szpital w Białej Podlaskiej. 

– W okresie pandemii, mimo trudnych warunków, nie zapomnieliśmy o potrzebujących. Angażowaliśmy się w pomoc dla Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej, organizując zbiórkę darów, które następnie dostarczyliśmy do placówki. Nasza współpraca trwa już kilka lat – przyznaje prezes SKW Pomocna Dłoń.
 

Dlatego i w 2024 r. uczniowie nie zapomnieli o najsłabszych. 

– W okresie przedświątecznym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w szczytnej akcji pomocy pacjentom Szpitala Domowego w Białej Podlaskiej. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz lokalnej społeczności, udało nam się zebrać wiele produktów, które trafiły do osób wymagających szczególnej opieki. Udało nam się zgromadzić ciepłe skarpety, kosmetyki, słodkości, herbaty oraz inne niezbędne artykuły. Dzięki hojności darczyńców mogliśmy przygotować paczki, które w tym wyjątkowym czasie przyniosą radość i wsparcie pacjentom bialskiego domowego szpitala – wyjaśnia prezes koła. 
 

 W okresie przedświątecznym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w szczytnej akcji pomocy pacjentom Szpitala Domowego w Białej Podlaskiej. Fot. Agata Dawidek

W dniu dostarczenia paczek delegację w składzie Agata Dawidek oraz Edyta Romać serdecznie przyjęli pracownicy szpitala, specjaliści w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. – Spotkanie to było dla nas nie tylko okazją do przekazania darów, ale także do rozmowy na temat pracy szpitala oraz wyzwań, z jakimi borykają się pacjenci – przyznają nauczycielki i dodają, że Szpital Domowy w Białej Podlaskiej to miejsce, w którym przebywają osoby, które z powodu swojego stanu zdrowia potrzebują całodobowej opieki. – Każda paczka, którą dostarczamy, to nie tylko rzecz materialna, ale przede wszystkim wyraz wsparcia, empatii i ludzkiej solidarności. Wierzymy, że nasze działania, choć niewielkie, mogą przynieść ulgę i radość osobom, które zmagają się z chorobą – tłumaczą.

OnkoMikołaj 2024

W 2024 r. po raz pierwszy członkowie koła przystąpili do akcji "OnkoMikołaj". Dzięki zaangażowaniu uczniów i ich rodziców udało się zebrać świąteczne paczki, które wolontariusze z radością przekazali do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

– Dzięki naszej współpracy i zaangażowaniu, uczniowie SKW Pomocna dłoń nie tylko rozwijają swoje umiejętności, ale także uczą się empatii i odpowiedzialności społecznej. Wierzymy, że nasze działania mają pozytywny wpływ na życie innych i zachęcamy wszystkich do aktywnego włączania się w pomoc potrzebującym – podsumowują nauczycielki.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: J-23Treść komentarza: ja moge napisac,ale mysi być paleta amarenki i pudelko duże pariweczkiData dodania komentarza: 16.01.2025, 11:40Źródło komentarza: Ludzie z pasją: Królewska monografia pana JanaAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: gdyby była licytacja ,,chlanie mamrota w gabinecie z prezydentem" to czemu by nie.Ale pewnie padlby po 2 sztokach,ja wytszymuje 4 na leb,a jak mam na zagryzke pyszne paroweczki,kielbaskami zwane ,to i z 5 i pół wyżlopie i ustoieData dodania komentarza: 16.01.2025, 11:30Źródło komentarza: Stają do licytacji. Kto da więcej, spędzi z nimi dzieńAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: I mózgu chyba komuś zabrakło... nadajecie, towarzyszu, z Suchowoli czy może z Abramówka?Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:25Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy RakowiskAutor komentarza: J-23 znowu nadajeTreść komentarza: Dlatego trzeba wspierać duże markety i zagraniczne korporacje a nie małych i średnich polskich przedsiębiorców wyzyskiwaczy. W dużych marketach masz legalną umowę o pracę, przelewy na konto zarobki ponad najniższą krajową, urlopy , 4 dni urlopu na rzadanie. A co masz u polskiego przedsiębiorcy wyzyskiwacza ??? Często praca na czarno bez umowy , ubezpieczenia , odprowadzania składek rentowych, emerytalnych , chorobowych , zdrowotnych. W razie choroby nie masz nic. Bo taki złodziej oszust podatkowy wyzyskiwacz z branży remontowo- budowlanej (gładzie, dekarz, tynki, murarka) założy firmę jednoosobową i szuka jeleni do pracy. Druga sprawa ..... u polskiego średniego i drobnego przedsiębiorcy są jakieś umowy zlecenie na których nie masz urlopu płatnego. Ponadto niektórzy polscy drobni i średni przedsiębiorcy zatrudniają na najniższą krajową a resztę kasy dają pod stołem, do ręki. (kierowcy, fryzjerstwo, drobnego sklepiki) Ci co się na to godzą to poł- mózgi bo później płacz że emerytura 1000zł. Jak się dałeś doić takiemu pracodawcy oszustowi. Tak że wspierajmy duże markety i zagraniczne f8rmy a zgłaszajmy do urzędu skarbowego, inspekcji pracy, ZUS, sanepidu tych polskich przedsiębiorców którzy łamią prawo.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:22Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: J-23 znow nadajeTreść komentarza: Scigac sabotażyste oswietlenia do upadlego,ze względu na zime zostawic mu tylko majtki u skarpetki.Dodatkowo należy zbadać czy ma aktualne szkolenie BHP i inne,bo bes tego ani rusz.Ja to sam sobie robię szkolenie ras na miesionc,z obslugi wychodka ,co to stoi kolo obory.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:12Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy Rakowisk
Reklama
Reklama