Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 00:42
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Złe wiadomości dla pacjentów. Dentyści nie chcą być państwowi

Lekarze coraz częściej nie chcą już leczyć na NFZ i wybierają prywatne, komercyjne praktyki. Dotyczy to zwłaszcza stomatologów.
Okazuje się, że coraz więcej lekarzy porzuca leczenie na NFZ i woli przyjmować tylko prywatnie. Jak wylicza rynekzdrowia.pl (na podstawie danych GUS) w całej Polsce przybyło ponad 850 poradni realizujących świadczenia z kontraktem NFZ, ale ubyło ok. 200. Najwięcej „odejść od państwowego systemu” dotyczy stomatologii – zniknęła co trzecia praktyka

Autor: Canva

Różnica między leczeniem na NFZ a prywatnym dotyczy oczywiście pieniędzy. 

– Chodzę z dziećmi regularnie do dentysty. Gabinet ma podpisaną umowę z NFZ. Nic nie płacę za kontrolę, usuwanie kamienia, lakierowanie, leczenie i plomby – mówi pan Paweł.

Ale dodaje, że kilka tygodni temu musiał skorzystać z usług prywatnego stomatologa. – Za usunięcie zęba u dziecka wziął 250 złotych – wspomina.

Lekarze wolą leczyć prywatnie i uciekają z NFZ

Okazuje się, że coraz więcej lekarzy porzuca leczenie na NFZ i woli przyjmować tylko prywatnie. Jak wylicza rynekzdrowia.pl (na podstawie danych GUS) w całej Polsce przybyło ponad 850 poradni realizujących świadczenia z kontraktem NFZ, ale ubyło ok. 200. Najwięcej „odejść od państwowego systemu” dotyczy stomatologii – zniknęła co trzecia praktyka.

„Najwięcej funkcjonowało indywidualnych praktyk (58,5 proc.) i częściej można było natknąć się na nie w mieście (37,4 proc.) niż na wsi (21 proc.). Indywidualne praktyki specjalistyczne stanowiły natomiast 38,9 proc., a grupowe – zaledwie 2,7 proc.” – wylicza serwis.

Skomplikowana papierologia odrzuca lekarzy

Nie oznacza to, że dentyści zamykają gabinety. Po prostu nie chcą już współpracować z państwem i wolą przyjmować pacjentów prywatnie.

– Kiedy wydatki Funduszu na stomatologię zaczęły osiągać 3 proc., udało się trend nieco zatrzymać. Obecnie znowu wydajemy na nią zaledwie 2 proc. ogółu nakładów na świadczenia, a to jest dalece niewystarczające. Dlatego ludzie rezygnują – komentuje Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, stomatolog.

I wyjaśnia, że obecnie świadczenia są za nisko wyceniane i dentystom nie opłaca się leczyć zębów na NFZ. Kolejny minus to biurokracja, której wymaga obecność w państwowym systemie. 

– Stomatologia w Polsce jest w 93 proc. prywatna. Dentyści, nawet jeśli wykonują zabiegi finansowane z publicznych pieniędzy, to w prywatnych gabinetach. Z lekarzami jest inaczej, np. AOS-y mają się dobrze. Z uwagi na braki kadrowe ubywa natomiast specjalistycznych praktyk udzielających świadczeń na NFZ w węższych dziedzinach, jak np. endokrynologia  – komentuje wiceszef NRL. 

I punktuje publiczny system zdrowia: – Dlatego, że po pierwsze nie zarobią na współpracy z funduszem zdrowia tyle, ile mogą na rynku prywatnym, po drugie – prowadzących je odstręcza papierologia. Systemy rozliczania się z NFZ są skomplikowane, często wymagają zatrudnienia kolejnych osób, co z kolei zwiększa koszty, których Fundusz nie uwzględnia -  mówi ekspert. 

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Józef TrzeciakTreść komentarza: Pochodzę z sąsiedniej wsi Wyczółki, nie mamy takiej książki o naszej miejscowości. Podziwiam tego Pana. Książka jest bardzo ciekawa. Chciałbym, aby ktoś napisał podobne opracowanie o mojej miejscowości.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Ludzie z pasją: Królewska monografia pana JanaAutor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: No właśnie widać, że zbytnio pojęcia nie masz o kolejności zaspokajania. Przy ściąganiu około 360 złotych miesięcznie (10% płacy minimalnej netto) komornik weźmie sobie 10% z każdego potrącenia, reszta pójdzie do wierzyciela. Przy większości spraw dług będzie się zmniejszał tak czy inaczej, a zarazem mniej będzie cwaniaków śmiejących się w twarz wierzycielom.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 15:00Źródło komentarza: Komornikom coraz trudniej będzie odzyskiwać długiAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Zalega śnieg i .. P I A S K U zabrakło. A Wam oświetlenia brakuje. Oswiecę: większy model smar fona, taki 10 cali, świeci lepiej. Wybraliście Radnych/ poklaskujących, to macie. I proszę nie ściemniać, że tak mu dzwoni z brakiem latarni. Tego Wójta nie znam i . .. nie chcę znać.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 15:00Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy RakowiskAutor komentarza: *** pisTreść komentarza: Weź już nie bądź taki mądry źle oświetlone przejście ,brak odblasków u pieszych ,itp.czasmi zima naprawdę nie widać pieszych którzy są pempkiem świata , wchodzą na przejście bez zastanowieniaData dodania komentarza: 15.01.2025, 13:57Źródło komentarza: Biała Podlaska. Samochód najechał na pieszych. Dwie osoby trafiły do szpitalaAutor komentarza: Ha ha ha ha ha haTreść komentarza: He he he . Stare dziady po 60- tce minusują bo się boją badań okulistycznych , psychotestów i badań psychiatrycznych boją się utraty prawa jazdy i tego , że beda furmankami jeździć ha ha haData dodania komentarza: 15.01.2025, 13:50Źródło komentarza: Biała Podlaska. Samochód najechał na pieszych. Dwie osoby trafiły do szpitala
Reklama
Reklama