Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 stycznia 2025 13:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Lokatorzy zapłacą za budowę schronów? Czynsze poszybują

Obawa jest realna: czynsze mogą wzrosnąć. Spółdzielnie czy wspólnoty, żeby zbudować schrony, pieniądze na to ściągną z lokatorów.
Spółdzielnie obawiają się, że to lokatorzy będą musieli zapłacić za budowę schronów

Autor: Canva

Dlatego spółdzielnie mieszkaniowe ostrzegają, że bez dotacji na budowę schronów i miejsc schronienia mogą być zmuszone podnieść czynsze. I nie kryją obaw – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” – że tak się to właśnie skończy.

Zarządcy obawiają się obciążenia lokatorów kosztami

Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, to wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub wojewoda będą decydować o tym, w których budynkach mają powstać schrony, miejsca ukrycia czy miejsca doraźnego schronienia.

Te zapisy ustawy budzą niepokój zarządców nieruchomości. Obawiają się obciążenia mieszkańców dodatkowymi kosztami.

MSWiA zapewnia, że będzie przy tym uwzględniany interes właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Dziennik dodaje, że ustawa przewiduje możliwość odwołania się od tej decyzji do sądu.

Ta możliwość  zdaniem dziennika – nie uspokaja spółdzielców.

Bez wsparcia państwa po kieszeni dostaną mieszkańcy

Prof. Piotr Pałka, który reprezentuje Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, określenie „uzasadniony interes właściciela oraz zarządcy” jest pojęciem nieostrym.

– W ustawie wskazano, że jeżeli jest to uzasadnione koniecznością realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta lub wojewoda mogą uznać obiekt budowlany za budowlę ochronną – powiedział DGP prof. Pałka. 

I dodał: – Tym samym cel ustawy w zestawieniu z interesem właściciela lub zarządcy może być przez organy interpretowany jako nadrzędny.

I przypomina, że związek już na etapie prac nad projektem ustawy przestrzegał, że arbitralność decyzji o uznaniu obiektu za budowlę ochronną w połączeniu z przyjętym sposobem finansowania tych inwestycji spowoduje obciążenie mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty kosztami budowy, remontów i utrzymania schronów, ukryć czy miejsc doraźnego schronienia.

A „konsekwencją tego będzie wzrost czynszów – podkreśla DGP. Bo finansowanie inwestycji ze środków własnych bez wsparcia państwa nadmiernie obciąży budżety spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. A to siłą rzeczy przełoży się na wyższe opłaty dla mieszkańców.

Dużo za mało na nasze potrzeby

Tymczasem Polska pilnie potrzebuje schronów dla ludności cywilnej, bo ma ich dramatycznie mało. Dobrze pokazały to kontrole strażaków przeprowadzone między 2022 a 2023 rokiem.

Strażacy chodzili wtedy po piwnicach i garażach, sprawdzając stan pomieszczeń. W końcu została przedstawiona interaktywna mapa miejsc schronienia.

W trakcie akcji sprawdzono 234,7 tys. obiektów budowlanych w całym kraju. I tak:

  • 224,1 tys. uznano za miejsca doraźnego schronienia, 
  • 903 spełniały wymogi schronu, 
  • 8719 uznano za miejsca ukrycia.

To za mało na nasze potrzeby. A że jest to „towar” pierwszej potrzeby pokazał atak Rosji na niepodległą Ukrainę. 

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: J-23Treść komentarza: ja moge napisac,ale mysi być paleta amarenki i pudelko duże pariweczkiData dodania komentarza: 16.01.2025, 11:40Źródło komentarza: Ludzie z pasją: Królewska monografia pana JanaAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: gdyby była licytacja ,,chlanie mamrota w gabinecie z prezydentem" to czemu by nie.Ale pewnie padlby po 2 sztokach,ja wytszymuje 4 na leb,a jak mam na zagryzke pyszne paroweczki,kielbaskami zwane ,to i z 5 i pół wyżlopie i ustoieData dodania komentarza: 16.01.2025, 11:30Źródło komentarza: Stają do licytacji. Kto da więcej, spędzi z nimi dzieńAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: I mózgu chyba komuś zabrakło... nadajecie, towarzyszu, z Suchowoli czy może z Abramówka?Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:25Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy RakowiskAutor komentarza: J-23 znowu nadajeTreść komentarza: Dlatego trzeba wspierać duże markety i zagraniczne korporacje a nie małych i średnich polskich przedsiębiorców wyzyskiwaczy. W dużych marketach masz legalną umowę o pracę, przelewy na konto zarobki ponad najniższą krajową, urlopy , 4 dni urlopu na rzadanie. A co masz u polskiego przedsiębiorcy wyzyskiwacza ??? Często praca na czarno bez umowy , ubezpieczenia , odprowadzania składek rentowych, emerytalnych , chorobowych , zdrowotnych. W razie choroby nie masz nic. Bo taki złodziej oszust podatkowy wyzyskiwacz z branży remontowo- budowlanej (gładzie, dekarz, tynki, murarka) założy firmę jednoosobową i szuka jeleni do pracy. Druga sprawa ..... u polskiego średniego i drobnego przedsiębiorcy są jakieś umowy zlecenie na których nie masz urlopu płatnego. Ponadto niektórzy polscy drobni i średni przedsiębiorcy zatrudniają na najniższą krajową a resztę kasy dają pod stołem, do ręki. (kierowcy, fryzjerstwo, drobnego sklepiki) Ci co się na to godzą to poł- mózgi bo później płacz że emerytura 1000zł. Jak się dałeś doić takiemu pracodawcy oszustowi. Tak że wspierajmy duże markety i zagraniczne f8rmy a zgłaszajmy do urzędu skarbowego, inspekcji pracy, ZUS, sanepidu tych polskich przedsiębiorców którzy łamią prawo.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:22Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: J-23 znow nadajeTreść komentarza: Scigac sabotażyste oswietlenia do upadlego,ze względu na zime zostawic mu tylko majtki u skarpetki.Dodatkowo należy zbadać czy ma aktualne szkolenie BHP i inne,bo bes tego ani rusz.Ja to sam sobie robię szkolenie ras na miesionc,z obslugi wychodka ,co to stoi kolo obory.Data dodania komentarza: 16.01.2025, 10:12Źródło komentarza: "Jest ciemno i niebezpiecznie!" - interweniują mieszkańcy Rakowisk
Reklama
Reklama