Listę najbardziej przyszłościowych zawodów Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło już po raz siódmy. Ale po raz pierwszy znalazł się na niej opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej.
Dodajmy jeszcze, że opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej to zawód, do którego przygotowują szkoły policealne.
Opiekun osób starszych zawodem przyszłości
„Raport „Branżowy bilans kapitału ludzkiego dla opieki zdrowotnej i pomocy społecznej” wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów świadczących usługi asystenckie i opiekuńcze dla zwiększającej się grupy osób starszych, w tym z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu” – tłumaczy MEN.
Powód tego stanu rzeczy jest oczywisty: nasze społeczeństwo szybko się starzeje i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.
„Szacuje się, że w Polsce w 2050 r. aż 32,7 proc. populacji będą stanowiły osoby po 65 roku życia. Oznacza to, że w ciągu najbliższych lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na opiekunów w domach pomocy społecznej i opiekunów osób starszych” – podkreśla MEN.
To powinno znaleźć się w ofercie szkół branżowych
A jak wygląda cała lista najbardziej przyszłościowych zawodów w najbliższej przyszłości? Na czele najbardziej poszukiwanych są zawody techniczne.
W sumie w wykazie znalazło się 35 profesji. MEN w swoim komunikacie uporządkował je alfabetycznie. Oto one:
„automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego”.
W ocenie autorów raportu to osób wykonujących te zawody najbardziej będzie potrzebował rynek. Dlatego prognoza MEN służy przede wszystkim szkołom branżowym, bo pokazuje, co powinny mieć w swojej ofercie.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze