Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 lutego 2025 15:23
Reklama
Reklama

Trwają wyźrebienia w janowskiej stadninie

W tym roku na świat w janowskiej stadninie przyszło już 15 źrebią czystej krwi arabskiej, ale też półkrwi angloarabskiej. W sumie, w 2025 roku narodzi się 95 źrebiąt, w tym 65 koni czystej krwi arabskiej. Te ostatnie wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale też przyjaznym nastawieniem do ludzi. Od matki odłączane są po sześciu miesiącach, wówczas określane są odsadkami.
Trwają wyźrebienia w janowskiej stadninie
W tym roku na świat przyszło już 15 źrebiąt. Wśród źrebiąt jest dominacja klaczy, jest ich 12 i są 3 ogierki

Autor: Anna Chodyka

Główny hodowca koni w janowskiej stadninie Weronika Sosnowska informuje, że w tym roku na świat przyszło już 15 źrebiąt. 

- Wśród źrebiąt mamy wyraźną dominację klaczy, jest 12 klaczek i są 3 ogierki. To nas bardzo cieszy. W tym roku spodziewamy się 95 źrebiąt, ok. 30 półkrwi angloarabskiej, i 65 czystej krwi arabskiej – mówi Weronika Sosnowska. Opieka nad źrebięciem jest bardzo ważna od chwili poczęcia. – Źrebięta na pierwsze spacery wychodzą na ok. trzeci dzień po narodzinach. Jeżeli trzymają się matki, są dopuszczane do grupy innych źrebiąt z matkami. Wtedy mają większą dawkę ruchu. Źrebięta po porodzie są głaskane, dotykane, tak żeby się nie bały. Kiedy upłynie miesiąc uczymy je chodzenia na uwięzi i zaczynamy przyzwyczajać do czyszczenia, podawania kończyn – wyjaśnia Weronika Sosnowska.

Informuje, że źrebięta powyżej szóstego miesiąca życia nazywane są odsadkami. Odsadek to źrebię odseparowane od matki. - Szybko ujawniają się charaktery poszczególnych źrebiąt. Z kolei łączy je to, że interesuje je wiele rzeczy, lubią zabawę i są aktywne na wybiegach. To nas hodowców cieszy, bo świadczy to o tym, że źrebięta są zdrowe – przekazuje hodowczyni.

Wskazuje, że usposobienie źrebięcia zależy w głównej mierze od tego, od jakiej klaczy pochodzi. – Na pewno jest to skorelowane. Klacze, które mają mocne osobowości i są dominujące, to źrebię to naśladuje. Źrebięta nazywane są od pierwszej litery imienia matki, niezależnie czy to ogierek czy klaczka. Nie jest to łatwe. Takie imię nie może się powtórzyć przez 25 lat, więc czasami trzeba spędzić na wymyślaniu wiele czasu. Imiona wymyślane są przez hodowcę. Księga stadna nie dopuszcza powtórzenia się imienia konia, który jest bardzo zasłużony w hodowli czyli drugiej Pianissimy nie spotkamy – tłumaczy Weronika Sosnowska. Konie czystej krwi arabskiej wyróżniają się swoim wyglądem od samego początku.

– Konie arabskie to rasa, którą bardzo łatwo odróżnić od innych. Mają inny rysunek głowy, specyficzny kształt szyi, mają krótsze grzbiety niż pozostałe konie. Mają też wysoko osadzony ogon, który bardzo często dumnie noszą podniesiony. Widać te cechy u źrebiąt. Konie arabskie wyróżniają się też tym, że uwielbiają kontakt z człowiekiem. Wszyscy właściciele koni arabskich wiedzą, jak bardzo są one przyjacielskie. Jest to ich cecha charakterystyczna – zaznacza główny hodowca koni. Obecnie źrebięta nie mają jeszcze imion.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama