Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:05
Reklama
Reklama

Sztuka pisania wiadomości e-mail

E-maile już dawno wyparły tradycyjne listy, teraz to one są najczęstszą formą komunikacji pisanej. Każdego dnia na całym świecie wysyłanych jest około 40 miliardów tego typu wiadomości. Mimo to jeszcze wielu z nas ma problem z opanowaniem sztuki pisania wiadomości e-mail.
Sztuka pisania wiadomości e-mail

Często to właśnie przez wiadomością e-mailową mamy pierwszy kontakt z osobą, a jak wiadomo „pierwsze wrażenie” musi być bardzo dobre. Pisząc tego typu wiadomość musimy, podobnie jak w życiu codziennym, wykazać się wysoką kulturą osobistą. Poniżej kilka rad, dzięki którym waszym wiadomością e-mail nie zabraknie kultury!

Odpowiedni login

Adres e-mail to pierwsza rzecz, jaką osoba odbierająca od nas wiadomość widzi, dlatego adresy typu „laska123” czy „ładna_myszka” są niedopuszczalne. Zakładając adres e-mail najlepiej posłużyć się swoim imieniem i nazwiskiem. Adresat od razu będzie wiedział, z kim ma do czynienia i pozwoli to uniknąć nieporozumień.

Posiadając adres e-mail ze swoim imieniem i nazwiskiem prezentujemy się jako osoby konkretne i poważne. Zakładając e-mail należy pamiętać również o tym, aby założyć konto na poważnym serwerze typu: gmail, wp, interia czy onet.

Temat wiadomości i odpowiednie przywitanie

Temat wiadomość to druga z kolei sprawa, na którą zwróci uwagę odbiorca. Należy w jasny, zrozumiały sposób przedstawić cel naszej wiadomości. Nieuprzejmie jest zostawiać puste pole, nie zapominajmy więc o tym.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przywitanie się z osobą po drugiej stronie ekranu. Popularne w dzisiejszych czasach słowo „witam” jest niegrzeczne, ponieważ wyraża wyższość nadawcy wobec odbiorcy, co nie zawsze odpowiada rzeczywistej relacji łączącej partnerów korespondencji.

W relacjach koleżeńskich tę formę można zastąpić imieniem osoby, do której piszemy, na przykład „Natalio” lub „Droga Patrycjo”. Można też użyć słowa „Cześć” lub „Dzień dobry”. W wiadomości oficjalnej należy użyć zwrotu „Szanowna Pani/ Szanowny Panie /Szanowni Państwo”.

Jeżeli osoba, do której piszemy, posiada tytuł naukowy lub sprawuje konkretne stanowisko, warto dodać ten tytuł, na przykład „Szanowny Panie Doktorze”, „Szanowny Panie Prezesie”.

Pamiętajmy również o tym, że po przywitaniu stawiamy przecinek, a nie wykrzyknik i pierwsze zdanie w wiadomości rozpoczynamy z małej litery.

Pole adresata

W polu adresata zazwyczaj znajdziemy trzy opcje „Do”, „Dw” i „Udw”. Którą zatem wybrać? Poniżej krótki opis każdej z nich.

„Do” oznacza, że wiadomość może odczytać nadawca i odbiorca, czyli w konwersację zaangażowane są dwie osoby. 

„Dw” – w to pole powinniśmy wpisać adres przełożonego, jeżeli wiadomość, którą wysyłamy, jest związana z pracą i szef chce mieć w nią wgląd.

„Udw” – jeżeli wpiszemy w ten adres e-mail inną osoba lub osoby, będą miały wgląd w tę wiadomość, natomiast adresat nie będzie wiedział, że do kogoś poza nim została wysłana ta wiadomość. Trzeba pamiętać, aby nie używać tej opcji kilkakrotnie w ciągu dnia, szczególnie jeżeli dodajemy dużą liczbę adresatów, ponieważ może włączyć się program antyspamowy, który zablokuje nam możliwość wysyłania wiadomości nawet na 2 miesiące.

Odpowiednia długość i poprawność językowa

Wiadomość e-mail powinna być krótka, jeżeli jednak wiadomość jest długa, należy wysłać ją w formie załącznika. Używając tej opcji konieczne jest, aby w treści wiadomości napisać, że konkretna wiadomość znajduje się w załączniku.

Należy dbać o poprawność językową wiadomości, składnię, interpunkcję, ortografię. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś słowa, należy je sprawdzić. Korzystaj również z programów autokorekty. Wiadomość napisana poprawnie świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu.

Warto zapamiętać tych kilka rad, ponieważ poprawnie napisana wiadomość świadczy o kulturze osobistej i ukazuje nas z dobrej strony. Wiadomość e-mail napisana według wyżej wymienionych porad ułatwi komunikację i da sygnał adresatowi, że po drugiej stronie ekranu znajduje się osoba poważna i konkretna.

Małgorzata Głowacka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama