W sobotę, 11 sierpnia, o godz. 14 nastąpi przywitanie X Konnej Pielgrzymki, która jedzie z Bobrownik do Kodnia, w barwach 7 Pułku Ułanów Lubelskich, w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. O godz. 17 zostanie odprawiona msza święta, z udziałem biskupów Antoniego Pacyfika Dydycza i Piotra Sawczuka. Główny punkt czyli odsłonięcie tablicy pamiątkowej mjr. Stanisława Sidewicza rozpocznie się o godz. 18. Towarzyszyć mu będą okolicznościowe przemówienia. Po nich, goście zostaną zaproszeni na żołnierski poczęstunek czyli grochówkę. Dzień zakończy odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.
W niedzielę, msza święta zacznie się o godz. 8, a o godz. 9 będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Marii Zygmaniak-Lesiak i Małgorzaty Zygmaniak-Pujol, wnuczek mjr. Stanisława Sidewicza. Z kolei o godz. 10.30 zebrani pożegnają X Konną Pielgrzymkę.
Mjr. Stanisław Sidewicz urodził się w 1888 r. w Mielniku, w 1912 r. skończył seminarium nauczycielskie w Siennicy. Prowadził tajne komplety w zaborze rosyjskim. Brał udział w I wojnie światowej, walcząc w 15 i 22 Korpusie. W 1915 r. rozpoczął szkołę oficerską, którą ukończył z wyróżnieniem. W 1918 r. wrócił do Mielnika, gdzie utworzył oddział Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w rozbrajaniu Niemców m.in. w Sarnakach i Janowie Podlaskim. W 1926 r. trafił do Konstantynowa, gdzie zorganizował straż pożarną, a przy niej orkiestrę. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu zaczęły przy straży działać stowarzyszenia i organizacje, m.in. Przysposobienie Wojskowe, koło Liga Obronny Powietrznej i Przeciwgazowej oraz Komitet Obronny Kresów i Odbudowy Ojczyzny. Odznaczony m.in. Krzyżem POW, dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia odzyskania Niepodległości, Medalem Niepodległości i pośmiertnie Krzyżem Narodowego Czynu
Napisz komentarz
Komentarze