Chętni muszą cieszyć się pełnymi prawami rodzicielskimi i obywatelskimi, posiadać stałe źródła utrzymania oraz umiejętności rozwiązywania problemów związanych z wychowywaniem dzieci. Nie mogą mieć także żadnych nałogów. Główne zadania rodziny wspierającej to udzielanie pomocy poprzez wykorzystywanie własnych zasobów i umiejętności oraz aktywne wsparcie w przezwyciężaniu trudności, z jakimi borykają się inni wychowujący dzieci.
Szczególnie ważna jest tu wiedza i doświadczenie z zakresu prawidłowego funkcjonowania rodziny. Rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia, ale może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów związanych z pełnieniem takiej funkcji. Można nią zostać po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej, na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego. Następnie zawierana jest umowa, która określa zasady pomocy, a także możliwość zwrotu kosztów związanych z jej udzielaniem. Rodziny, które na co dzień nie radzą sobie z różnymi przeciwnościami losu otrzymują niezwykłą szansę na wymianę doświadczeń, a podczas takiej współpracy mogą poznać inne niż dotychczas metody rozwiązywania swoich problemów.
Aby zostać rodziną wspierającą należy złożyć wniosek w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drelowie ul. Szkolna 10, 21-570 Drelów, tel. 83 372 00 18.
Napisz komentarz
Komentarze