"Wiwaty królewskie" oraz "Turniej o miecz Mistrza Brunona" to cykliczna impreza od kilku lat organizowana przez Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej, upamiętniająca przejazd króla Aleksandra Jagiellończyka przez Międzyrzec w 1503 roku.
Na każdego, kto pojawił się w dniach 8-9 czerwca w Międzyrzecu Podlaskim, czekało mnóstwo atrakcji związanych ze średniowiecznym życiem. Impreza rozpoczęła się w sobotę, przemarszem uczestników i rycerzy na koniach przez miasto. Odbywały się pokazy walki rycerskiej, wykonano salwę z broni, a wszystkiemu towarzyszyła piękna, średniowieczna muzyka. Następnie na wszystkich zainteresowanych czekała gra "Poszukiwania świętego Grala". Ochotnicy mogli wziąć udział w przeróżnych turniejach m.in. łuczniczym czy też wieloboju rycerskim.
- Wiwaty organizowane są już od 11 lat, a od dziesięciu przez Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej. Przyjeżdżają do nas odtwórcy z całej Polski m.in. ze Szczecina, Gorzowa, Poznania, Częstochowy, Lublina, Białegostoku. Liczba uczestników w tamtym roku wyniosła ok. 290 osób, w tym roku jest ok. 270 odtwórców. Uczestnikami są nie tylko rycerze, ale także ludzie zajmujący się rękodziełem, rzemiosłem, szeroko pojętą sztuką. Zajęcia są prowadzone w formie warsztatów, które pozwalają zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie – opowiada Tomasz Sajko, główny organizator imprezy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej.
Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 24
Napisz komentarz
Komentarze