Karta kredytowa to szczególna umowa
Przypomnijmy, że karta kredytowa daje posiadaczowi stały dostęp do dodatkowych pieniędzy. To daje wiele korzyści: ustawiczną płynność finansową, atrakcyjne rabaty w wielu sklepach i na stacjach benzynowych, raty na sprzęt elektroniczny atrakcyjniejsze niż zwykle czy możliwość budowania stabilnej historii kredytowej – to dopiero początek.
Limit środków jest określony w umowie, a także szczegółowe warunki korzystania z tego finansowania – to już zależy od banku. Opóźnienia w płatnościach zazwyczaj wiążą się z dodatkową opłatą. Ważne jest także to, że wszystkie dane, które są niezbędne do płatności taką kartą, są na niej napisane. Dlatego właśnie trzeba uważać, by nie dostała się w niepowołane ręce.
-
Nie pozwalaj się nikomu oddalać z kartą
Płacąc w sklepie, kinie, restauracji czy gdziekolwiek indziej – jeśli musisz przekazać kartę w cudze ręce to uważnie śledź, gdzie jest z nią wędruje. Nie pozwalaj nikomu oddalać się z nią na zaplecze czy gdziekolwiek indziej. Chociaż w takich miejscach trudno spodziewać się oszustw i zeskanowania danych karty, tak w tym przypadku lepiej dmuchać na zimne.
-
Ustaw limit transakcji
To działa w dwie strony. Po pierwsze uniemożliwia właścicielowi wydania więcej pieniędzy, niż rozum mu podpowiada, że powinien. Po drugie uniemożliwia także wyciągnięcie z karty całego limitu przez oszustów.
-
Czytaj wyciągi
Znane są przypadki regularnego wyciągania z konta na tyle małych kwot, że posiadacze karty kredytowej nie zorientowali się dopóty nie zniknęła znaczna kwota pieniędzy. Dlatego zawsze warto sprawdzać wyciąg z konta i analizować, czy wszystkie płatności są nam znane.
-
Zapisz dane karty w bezpiecznym miejscu
Następnie zdrap z niej kod CVV. To kluczowa informacja, bez tego ciągu liczb nikt nie będzie w stanie skorzystać z konta. To ma jednak zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z karty to transakcji internetowych. Sprzedawcy mogą nie uznać takiego sposobu płatności.
-
Zastrzeż kartę gdy tylko ją stracisz
To prosta droga do zamknięcia przestępcom dostępu do pieniędzy. Warto zapisać w telefonie numer telefonu do centrum zastrzegania kart, by w razie potrzeby móc szybko zadzwonić.
Bank też dba o bezpieczeństwo
Systemy informatyczne banków uczą się nawyków posiadaczy kart kredytowych. Wiedzą, że jeśli nie mamy w zwyczaju często podróżować do Azji, USA czy Ciechocinka, to nagły wzrost płatności z tych miejsc zwróci uwagę maszyn. W takiej sytuacji można spodziewać się telefonu od przedstawiciela banku, który będzie chciał potwierdzić transakcje. Podobnie sprawy mają się w przypadku przelewów z odległych miejsc w krótkim odstępie czasu. Jeśli o godz. 14 dokonamy płatności w Gdyni, a o godz. 15 wysłane zostanie zapytanie o autoryzację transakcji z Izraela, to wtedy również telefon z banku jest niemal pewny.
Więcej informacji na temat kart kredytowych dostępnych jest na stronie internetowej https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/
Artykuł sponsorowany