Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:31
Reklama
Reklama

RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Od 1 marca sklepy mają obowiązek przekazywania żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia lub z uszkodzonymi opakowaniami, organizacjom pożytku publicznego. Weszły bowiem w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jeśli właściciele sklepów się do nich nie dostosują, zapłacą kary.
RAPORT: Koniec marnotrawstwa. Markety muszą oddawać żywność

Autor: Adam Trochimiuk

Już od 10 dni duże sklepy muszą mieć podpisaną umowę z wybraną organizacją pożytku publicznego. Przepisy zobowiązują je do przekazywania żywności, która nadaje się do spożycia, ale z jakiegoś powodu nie nadaje się do sprzedaży. Może to być przywiędłe warzywo lub produkt z uszkodzonego opakowania bądź ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia. Sklepy muszą przekazywać żywność nieodpłatnie. Warto zaznaczyć, że produkty muszą spełniać wymogi prawa żywnościowego, czyli m.in. nie mogą być zepsute.

Nowe przepisy określają też konkretne stawki kar za niedostosowanie się do wytycznych. Otóż sklep, który wyrzuci wspomnianą żywność do kosza, zapłaci 10 groszy za każdy kilogram zmarnowanej żywności. Pieniądze trafią na konto organizacji, z którą ma podpisaną umowę. Jeżeli zdarzy się, że nie podpisze umowy z żadną organizacją, zapłaci 5 tys. zł kary i 10 groszy za każdy zmarnowany kilogram żywności. Tym razem środki zasilą konto Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nad tym, czy sklepy wywiązują się z nowego obowiązku, czuwać będą inspektorzy ochrony środowiska. Zapytaliśmy jedną z największych sieci marketów w Polsce, jak wyglądało wdrożenie działania w jej przypadku. Okazuje się, że projekt przekazywania niesprzedanej, nadającej się do spożycia żywności realizowany jest systemowo w marketach Biedronki już od 2016 roku. – Umowy podpisywane są przez naszą firmę, a nie pojedyncze sklepy, które nie posiadają odrębnej osobowości prawnej – wyjaśnia dyrektor działu ochrony środowiska sieci Biedronka, Sylwia Krzyżycka. Ponad 60 procent towarów przekazywanych na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego z Biedronki stanowią: świeże mięso, wędliny, wyroby garmażeryjne oraz ryby. Są wykorzystywane do przygotowywania posiłków w jadłodajniach i stołówkach bądź paczek żywnościowych w punktach wydawania żywności dla osób potrzebujących. – W 2019 roku współpracowaliśmy łącznie z 83 Organizacjami Pożytku Publicznego, którym przekazywaliśmy żywność z 1639 naszych sklepów. Jest to ponad połowa z 3002 Biedronek na koniec IV kwartału 2019 r. – podkreśla Krzyżycka.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 marca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ścieki
Reklama
Reklama