Dla przykładu władze bliźniaczej co do wielkości i zaludnienia Stalowej Woli postanowiły, że miasto z własnego budżetu przeznaczy na pomoc firmom, których biznesy ucierpiały z powodu koronawirusa, 7 milionów złotych. Zwolnione zostanę one także z podatku od nieruchomości na okres trzech najbliższych kwartałów do końca 2020 roku. Uboga jest więc przy tym proponowana przez prezydenta Białej Podlaskiej, możliwość odroczenia płatności podatku o trzy miesiące. To oznacza, że pierwszą rzeczą, która będzie czekać na przedsiębiorców uruchomiających firmy po epidemii, to stos rachunków do zapłacenia. Tymczasem dziś, stojąc w obliczu głębokiego kryzysu, zadają sobie pytanie: zapłacić podatki kosztem zwolnień kadry, czy nie płacić podatku i czekać na komornika?
„(…) należy w trybie pilnym i optymalnie szerokim zakresie podjąć szeroko zakrojone działania osłonowe dla utrzymania działalności firm i powstrzymania procesu masowych redukcji etatów (…)” – piszą przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników, w piśmie przesłanym prezydentowi Białej Podlaskiej, 6 kwietnia. Zaznaczają, że działania powinny być „(…) szczególnie odważne i ambitne, tak by możliwe było jednocześnie złagodzenie tego gospodarczego szoku, jak i przygotowanie przedsiębiorstw i firm do szybszej odbudowy po okresie zapaści (…)”.
(...)
Blisko 4 tygodnie temu, 20 marca rzecznik magistratu przesłała mediom rozpiskę aktywności miasta i prezydenta za okres od początku wprowadzania restrykcji związanych z pandemią, gdzie zawarty został komunikat dotyczący działań podejmowanych w stosunku do przedsiębiorców. – Zdecydowano o wprowadzeniu ułatwień dla przedsiębiorców w ramach możliwych aktualnie działań prawnych – informowała Gabriela Kuc – Stefaniuk.(...)
- W moim odczuciu, jako przedsiębiorcy, wszystkie decyzje związane z pomocą przedsiębiorcom, podejmowane na każdym szczeblu władzy, są mocno spóźnione – mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta, przedsiębiorca i prezes ruchu miejskiego Biała Samorządowa. – Jako przewodniczący rady miasta mogę zapewnić, że w momencie, gdy powstaną projekty uchwał dotyczących wsparcia miasta dla przedsiębiorców, jestem w stanie natychmiast zwołać posiedzenie rady miasta, by je procedować. Na razie sygnału z magistratu, o gotowości do przedstawienia radzie odpowiednich propozycji nie otrzymałem – informował w piątek, 10 kwietnia Broniewicz.
(...)
Zarząd województwa lubelskiego już kilka dni temu wdrożył w życie swoją tarczę antykryzysową. Zgodnie z nią: „podmioty prowadzące działalność gospodarczą na majątku Województwa Lubelskiego mogą ubiegać się w szczególności o umorzenie należności przysługujących Województwu Lubelskiemu w całości albo w części.” Wnioski składa się do Zarządu Nieruchomości Wojewódzkich w Lublinie. Dokumenty wpłynęły tam już choćby od pięciu najemców lokali w budynku przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej, który jest własnością urzędu marszałkowskiego właśnie.
Naprzeciw mieszkańcom i prowadzącym działalności wychodzi też miasto Międzyrzec Podlaski. Tu najemcy lokali należących do miasta i dzierżawcy gruntów miejskich mogą wnioskować o zmniejszenie opłat czynszowych o 80 procent. Decyzja o zmniejszeniu świadczenia będzie dotyczyła okresu od 1 kwietnia do czasu zakończenia stanu epidemii i obejmie tych wnioskodawców, którzy dotychczas nie zalegali z opłatami. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 kwietnia
Napisz komentarz
Komentarze