Jeśli ofiara napadu zostaje postawiona przed sądem, zwykle w społeczeństwie pojawia się poruszenie i głosy oburzenia. Nic dziwnego – ludzie dziwią się, dlaczego zarzuty dostaje ktoś, kto tylko chciał się bronić? Może to wynikać z kilku powodów.
Nielegalne środki do samoobrony
W Polsce mamy dość szeroki wybór narzędzi do samoobrony dostępnych bez zezwolenia. Jednak nie w każdym kraju tak jest. Jak mówią, "co kraj, to obyczaj" – musimy liczyć się z tym, że w niektórych państwach nielegalne jest posiadanie nawet gazu pieprzowego do samoobrony. W Polsce często wątpliwości dotyczą legalności paralizatorów i pałek teleskopowych. Odpowiedź na pytanie, czy te ostatnie są legalne, znajdziesz na stronie http://skuteczna-samoobrona.pl/palki-teleskopowe/czy-palka-teleskopowa-jest-legalna/. Przykładem narzędzia, o którym mało kto wie, że posiadanie go wymaga zezwolenia, jest kastet.
Jakie narzędzia do samoobrony wybrać, aby po ich użyciu nie dostać zarzutów złamania prawa? Na przykład gaz pieprzowy, paralizator, kubotan... Są tanie i łatwodostępne, a w dodatku używanie ich to prosta i intuicyjna czynność. Najpopularniejszymi środkami są gazy pieprzowe. Poczytaj na http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/rodzaje-gazow-pieprzowych/ o ich rodzajach, a następnie wybierz najlepszy dla Ciebie.
Granice obrony koniecznej
Jeśli zostaną przekroczone w momencie napaści, ofiara może stanąć przed sądem. Sama obrona nie jest przestępstwem – masz prawo reagować na niebezpieczeństwo i walczyć o zdrowie i życie swoje czy innej osoby. Każdy przypadek przekroczenia granic obrony koniecznej jest rozpatrywany przez sąd indywidualnie, stąd trudno jednoznacznie zdefiniować te granice. Warto jednak pamiętać o zasadzie, że obrona musi być współmierna do ataku, a zagrożenie musi być realne i bezpośrednie. Przekroczeniem będzie także sytuacja, kiedy ofiara niejako wyprzedzi napastnika, np. zaatakuje paralizatorem osobę idącą za nią w ciemnej uliczce, mimo że nic nie wskazywało na zagrożenie.
Sądy podczas rozpraw biorą pod uwagę stan psychiczny ofiary w momencie sytuacji, w której doszło do przekroczenia granic obrony koniecznej. Jeśli uzna, że osoba działała pod wpływem silnych emocji i nie była świadoma swojego postępowania, może złagodzić karę lub całkiem uniewinnić tę osobę.
Obrona przed zwierzętami w świetle prawa
Niektórzy obawiają się, że obrona przed agresywnym psem może skończyć się dla nich pozwaniem przez właściciela zwierzęcia. Jak w każdej sytuacji zagrożenia, działać należy tak, aby ochronić własne zdrowie i życie, ale nie przekroczyć granicy obrony koniecznej. Jeśli więc widzisz, że w Twoją stronę biegnie pies, który chce Cię zaatakować, możesz potraktować go gazem pieprzowym. Jeśli boisz się, że zrobisz zwierzęciu krzywdę, wypróbuj odstraszacz na psy. Na stronie http://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe-na-psy/odstraszacze-na-psy/ dowiesz się, jak działa odstraszacz i dlaczego warto mieć go zawsze przy sobie.
Artykuł sponsorowany