Po raz 29. Państwowa Inspekcja Pracy przyznała pracodawcom statuetkę Mecum Tutissimus Ibis, wręczaną za wybitne osiągnięcia w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy. Konkurs promuje pracodawców świadomie podejmujących działania doskonalące, kierujących się zasadą, że elementem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa jest bezpieczeństwo jego środowiska pracy. Nagradzani pracodawcy wdrażają nowoczesne systemy zarządzania bezpieczeństwem, dążą do ograniczania zagrożeń wypadkowych oraz aktywnie współdziałają z pracownikami na rzecz podnoszenia standardów ochrony pracy. Nasza firma już po raz kolejny zajęła w konkursie wysokie miejsce.
Docenieni za budowanie bezpieczeństwa w pracy
W rywalizacji uczestniczyły przedsiębiorstwa o różnych profilach działalności oraz formach własności, które uzyskały pozytywną ocenę stanu bezpieczeństwa i warunków pracy. Konkurs zrealizowany został w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Do I etapu, przebiegającego na szczeblu okręgowych inspektoratów pracy, uczestników zapraszali inspektorzy pracy, dla których istotne jest nie tylko władcze oddziaływanie na poprawę warunków pracy, ale przede wszystkim partnerska współpraca z pracodawcami w tym zakresie. Ze względu na zróżnicowanie firm pod kątem wielkości zatrudnienia, pracodawcy oceniani są w trzech kategoriach: do 49 zatrudnionych, od 50 do 249 zatrudnionych i powyżej 249 zatrudnionych. Zwycięzcy etapu centralnego uhonorowani zostali statuetką Mecum Tutissimus Ibis. Decyzję o jej przyznaniu podjął Główny Inspektor Pracy na wniosek kapituły konkursu, w której – obok jurorów z Państwowej Inspekcji Pracy – zasiadają przedstawiciele największych organizacji pracodawców i związków zawodowych. Laureaci wpisywani zostali na prestiżową Złotą Listę Pracodawców. Wśród nich po raz kolejny znalazła się firma Tircars.
Nagrody rozdane na gali
Nagrody w konkursach „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej’’ i „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy” rozdano 17 listopada na gali w Zamku Królewskim. Uroczystość rozdania nagród objął patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda. Laureatom nagrody wręczali wraz z Głównym Inspektorem Pracy wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
– Pracodawca to człowiek dający pracę. Nie tylko zapewnia pracownikom wynagrodzenie, lecz także, doceniając profesjonalizm, wpływa na ich poczucie wartości. To ogromna odpowiedzialność. Dlatego dumna jestem, że przedsiębiorcy nagradzani przez Głównego Inspektora Pracy dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników – zaznacza Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. – Bezpiecznej pracy nie da się przeliczyć na pieniądze, tu chodzi o życie i zdrowie człowieka. Szczerze doceniam reprezentowaną przez laureatów wysoką kulturę bezpieczeństwa pracy. Takich właśnie pracodawców z radością i satysfakcją Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia i promuje jako wzorzec godny naśladowania – dodaje.
PRZECZYTAJ: Zamrożenie cen prądu. Żeby zaoszczędzić, musisz zmienić umowę
Tircars w czołówce polskich firm
Na Złotej liście Pracodawców znalazł się nasz pracodawca. To firma Tircars Mariusz Chorąży i Wspólnicy Sp. j., której wspólnikami są Beata Jurkitewicz i Marek Jurkitewicz. Firma powstała w 2004 roku. Działa w branży motoryzacyjnej i zatrudnia 31 osób.
– Ta nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, tym bardziej, że to nie pierwsza nasza nagroda. 6 lat temu zajęliśmy w tym samym konkursie III miejsce w województwie lubelskim. W tym roku udało się zająć I miejsce w województwie. Znaleźliśmy się też wśród 3 laureatów w kategorii „przedsiębiorstwo do 49 zatrudnionych” w ogólnopolskim zestawieniu. Myślę, że to docenienie naszej pracy. Od lat staramy się, aby nasi pracownicy czuli się w pracy bezpiecznie – zaznacza Beata Jurkitewicz.
W województwie lubelskim Tircars wypełnił lukę dotyczącą diagnostyki i naprawy układów diesla samochodów ciężarowych i autobusów. W zakładzie wykonywane są specjalistyczne naprawy podzespołów w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych różnych marek. W przedsiębiorstwie wyeliminowano lub znacznie ograniczono zagrożenia dzięki inwestycjom takim jak: zakup nowych maszyn i urządzeń, zainstalowanie dodatkowej wentylacji, wymiana oświetlenia. Do poprawy warunków pracy przyczyniły się też zmiany organizacyjne, edukacja i szkolenia, a także nadzór nad warunkami pracy oraz stosowanie środków ochrony. Firma została wyposażona w maszyny i urządzenia ze skutecznymi zabezpieczeniami – osłonami, czujnikami i wyłącznikami bezpieczeństwa. Urządzenia i eksploatowane maszyny są na bieżąco naprawiane i konserwowane.
Tircars. Zgodnie z wymogami BHP
Przestrzeń robocza oraz dojścia do stanowisk pracy zostały dostosowane do prowadzonej działalności. Miejsca potencjalnych zagrożeń oznaczono napisami lub piktogramami. Stanowiska pracy zostały wyposażone w indywidualne wyciągi spalin oraz wentylację. Pracownikom zapewniono osobiste dwuczęściowe szafki do przechowywania odzieży, która jest dostarczana, prana i konserwowana przez specjalistyczną firmę zewnętrzną. Pomieszczenia biurowe spełniają wymagania ergonomii. Ponadto wszystkie obiekty dostosowano do przepisów przeciwpożarowych, a sprzęt pożarowy jest na bieżąco konserwowany. W zakładzie podjęto działania ograniczające narażenie na hałas.
PRZECZYTAJ:
- Odbierz darmowy kod Legimi i czytaj ebooki bez ograniczeń
- Budowa autostrady A2 w powiecie bialskim. Postęp prac [ZDJĘCIA]
- W przyszłym roku mieszkańcy zapłacą wyższe podatki. Radni podjęli decyzję w tej sprawie
- Kolej może stanąć. Trwa walka o pieniądze dla maszynistów
- Pracownicy GCK i UG wręczą paczki seniorom z gminy Terespol
- Kradł żywność i kosmetyki. 52-latek tłumaczył, że za mało zarabia
Napisz komentarz
Komentarze