Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Zbiorniki te niejednokrotnie są miejscami połowu ryb, czy też zabaw dzieci i młodzieży. Dlatego strażacy apelują do rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na to, gdzie bawią się ich pociechy.
– Pamiętajmy, że pokrywy lodowe zbiorników wodnych bywają bardzo zdradliwe. Mimo że lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to już kilka kroków dalej może być cienki i kruchy. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób – przestrzegają strażacy z KM PSP w Białej Podlaskiej.
Jednocześnie apelują, aby uczulać dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. – Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Ostrożność powinniśmy zachować również, wtedy kiedy wychodzimy na spacer z naszymi zwierzętami. Te nie mają świadomości istniejącego zagrożenia. Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca – przestrzegają.
Jak się zachować, kiedy lód pod Tobą się załamie?
- Należy pamiętać, że gdy lód się załamie, należy zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód, rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową, starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach.
- Przebywanie w lodowatej wodzie grozi nadmiernym wychłodzeniem. Po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód, starać się wezwać pomoc.
WATRO PRZECZYTAĆ: Policja apeluje: Pomagajmy osobom narażonym na wyziębienie
Co zrobić, gdy widzimy osobę tonąca?
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą.
- Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
źródło: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP
CZYTAJ TAKŻE:
- Rusza sprzedaż węgla w Białej Podlaskiej. Miasto ma umowę z PGE Paliwa
- Lubelskie z niemal 33 mln euro zaliczki z UE. Pieniądze już na koncie
- Zmienia się „Czyste powietrze”. Dofinansowanie prawie dwa razy wyższe
- Babcia plus. Nowy pomysł PiS na to, żeby rodziło się więcej dzieci. Skończy się jak z 500 plus?
- Leśnicy ostrzegają: zimą czai się okiść. Grozi mieszkańcom wchodniej Polski
- Ruszył nowy „Mój prąd”. Dotacje do paneli będą dużo wyższe
- Kurza ferma w Żeszczynce nie powstanie? Jest decyzja wójta
Napisz komentarz
Komentarze