Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 07:56
Reklama
Reklama

Międzyrzec z wyjątkowym wyróżnieniem. To nagroda za pomoc Ukrainie

Międzyrzec Podlaski otrzymał prestiżową nagrodę Super Samorząd w ramach akcji Masz Głos, organizowanej przez Fundację Batorego. To wyjątkowe wyróżnienie trafiło do samorządu i lokalnej społeczności za wspaniałą mobilizację po wybuchu wojny w Ukrainie i ogromne zaangażowanie w pomoc Ukraińcom.
Międzyrzec z wyjątkowym wyróżnieniem. To nagroda za pomoc Ukrainie
21 lutego w uroczystej gali wręczenia nagród na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyli przedstawiciele międzyrzeckiej społeczności: Paweł Łysańczuk (zastępca burmistrza), Arkadiusz Myszka (dyrektor MOSiR), Justyna Telega-Tusz (Stowarzyszenie Elementum), Marta Muszyńska (UM Międzyrzec Podlaski), Jakub Leszczuk (Centrum Medyczne Empatia) i Karol Szmytko (OSP Stołpno)

Autor: Katarzyna Rainka/Facebook Masz Głos

Na początku tego tygodnia w Warszawie odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród Super Samorząd i Super Głos w ramach akcji Masz Głos, organizowanej przez Fundację Batorego.

Międzyrzec Super Samorządem

Laureaci zostali wybrani z grona 180 uczestników ubiegłorocznej edycji akcji.

Inicjatywa Masz Głos wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają na rzecz lokalnych środowisk. – Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność – podkreśla Aleksander Smolar, wieloletni Prezes Fundacji im. Stefana Batorego, doradca Zarządu Fundacji. Najlepiej zrealizowane projekty dostają prestiżową nagrodę Super Samorząd i Super Głos.

Nagrodę specjalną w tej edycji otrzymała społeczność samorządowa Międzyrzeca Podlaskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu: "za siłę społeczeństwa obywatelskiego i współpracę różnych środowisk lokalnych w sytuacji kryzysu. W miejscowości powstał punkt humanitarny, co było możliwe dzięki otwarciu się lokalnych władz i urzędników – w szczególności wiceburmistrza Pawła Łysańczuka odpowiedzialnego za koordynację działań punktu  – na partnerską współpracę z formalnymi i nieformalnymi grupami mieszkańców. Było to kluczowe dla skuteczności działań, ale stanowiło wyzwanie, ponieważ systemy zarządzania kryzysowego zwykle nie uwzględniają potencjału organizacji i grup ochotników".

Wielkie serce Międzyrzeca

– W Międzyrzecu Podlaskim zamiast wielu małych, rozproszonych i nieskoordynowanych działań, różne środowiska, ochotnicy i urzędnicy, włączyli się do jednej wspólnej dużej inicjatywy pomocy, i to wszystko w sytuacji trudnej emocjonalnie, w małym mieście, które nie otrzymało żadnego wsparcia z zewnątrz. To robi wrażenie – komentuje Anna Dąbrowska, współzałożycielka Lubelskiego Komitetu Pomocy Ukrainie.

Doceniono zwłaszcza organizację punktu pomocy humanitarnej, w którą zaangażowały się różne miejskie środowiska. Natomiast członkinie Stowarzyszenia Elementum, uczestnika akcji Masz Głos, przyjmowały i sortowały dary, następnie wydawały je uchodźcom oraz rodzinom, które przyjęły pod swój dach Ukraińców. Dyżury w punkcie pełnili też miejscy urzędnicy.

Prócz tego międzyrzeckie władze cały czas pozostawały w kontakcie z władzami miasta partnerskiego w Ukrainie – Kamieniem Koszyrskim, gdzie dostarczono dary zebrane przez społeczność Międzyrzeca. Dodatkowo Stowarzyszenie Elementum zorganizowało zbiórkę pieniędzy, które zostały przeznaczone na zakup leków i opatrunków oraz na bieżące potrzeby uchodźców. W marcu 2022 urząd miasta z grupą nieformalną Babski Międzyrzec i Stowarzyszeniem Elementum zorganizował kiermasz wielkanocny, z którego cały dochód przekazany został uchodźcom. Miasto pośredniczyło w poszukiwaniu dla nich mieszkań, zakupiło też na prośbę Ukraińców opaski uciskowe. Natomiast Miejski Ośrodek Kultury z myślą o najmłodszych Ukraińcach przygotował specjalną ofertę zajęć.

21 lutego w uroczystej gali wręczenia nagród na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyli przedstawiciele międzyrzeckiej społeczności: Paweł Łysańczuk (zastępca burmistrza), Arkadiusz Myszka (dyrektor MOSiR), Justyna Telega-Tusz (Stowarzyszenie Elementum), Marta Muszyńska (UM Międzyrzec Podlaski), Jakub Leszczuk (Centrum Medyczne Empatia) i Karol Szmytko (OSP Stołpno).

Po odebraniu nagrody głos zabrał wiceburmistrz Paweł Łysańczuk

– Dziękuję jury za dostrzeżenie naszych działań. Gratuluję wszystkim tu zgromadzonym, bo choć dzisiaj te nagrody są za różną działalność, którą prowadzimy, to łączy nas chęć współdziałania. Samorząd to nie władze, to społeczność. Tę społeczność i siłę społeczeństwa obywatelskiego w tych trudnych momentach udowodniliśmy w naszym mieście. Z perspektywy samorządowca współdziałanie z NGO-sami (organizacje pozarządowe – przyp. red.) to po pierwsze słuchać tych ludzi, po drugie nie przeszkadzać i po trzecie pomagać na tyle, na ile możemy – podkreślał zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego.

Dodał, że miast i gmin, które wsparły Ukrainę było w całej Polsce bardzo wiele i zadedykował nagrodę wszystkim, którzy w tę pomoc się włączyli.    

Kto zaangażował się w pomoc Ukrainie?
Zaangażowani w pomoc: mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego, urząd miasta, zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk, Stowarzyszenie Elementum, Ochotnicza Straż Pożarna „Stołpno”, OSP „Zawadki”, OSP „Śródmieście”, Jakub Leszczuk (Centrum Medyczne Empatia), Gabriela Kulik, Hotel Hesperus, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Leszek Michalec, Krzysztof Gajecki (Nadleśnictwo Międzyrzec), Agnieszka Skóra i grupa nieformalna „Babski Międzyrzec”, Elżbieta Wiącek (Pizzeria Italiana), Marta Nowik, Katarzyna Żak, Firma Dr Gerard, Katarzyna Chmielewska Rodriguez (Fundacja Nantucket Cares), Międzyrzeckie Towarzystwo Wędkarskie „Żwirek”, SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Arkadiusz Myszka (dyrektor MOSiR), Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, ZPO nr 1, ZPO nr 2, ZPO nr 3, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Żłobek Miejski, międzyrzeckie parafie, szkolne koła Caritas, Międzyrzecka Drużyna Harcerzy „Bór”, Apteka Centrum.

CZYTAJ TAKŻE:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama