Fundacja Orange wyposaży świetlicę i będzie wspierać jej liderki i liderów w prowadzeniu ciekawych i rozwojowych aktywności. Pomysły do programu Pracownie Orange mogły zgłaszać grupy inicjatywne z miast i wsi o populacji poniżej 40 tys. To do nich kierowany jest program.
Pracownia w pełni wyposażona
Fundacja Orange wyposaży nowo otwartą pracownię w darmowy, szybki Internet, w sprzęty multimedialne takie jak komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów i w meble. Dodatkowo zapewni bezpłatny program wsparcia dla liderek i liderów koordynujących działanie świetlicy – wszystko po to, aby miejsca „tętniły życiem” i jak najlepiej służyły mieszkankom i mieszkańcom. Głównie do rozwoju ich kompetencji, wzmacniania lokalnych więzi i działania na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie.
Osoby koordynujące te działania w Pracowni Fundacji Orange wspierać będzie w rozwoju umiejętności liderskich, cyfrowych i przeszkoli w zakresie animacji społecznej. Dołączą one do programu wsparcia, w którym jest już wiele liderek i liderów ponad 100 Pracowni założonych w poprzednich edycjach programu.
Wspólne cele i potrzeby
Łącznie do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z miast i wsi do 40 tys. mieszkańców. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania. Niezależna komisja wybrała 20 miejscowości, które otrzymają wsparcie fundacji w programie. Wśród zwycięskich koncepcji znalazł się między innymi cykl spotkań dla dzieci z programowania, a także kursy komputerowe dla seniorów, w tym zajęcia z użyciem drukarek 3D.
– Cieszę się, że 20 kolejnych miejscowości z różnych stron Polski dołączy do społeczności Pracowni Orange. Mamy wspólny cel wspierania działań lokalnych, ale każda Pracownia jest inna, tak jak każda miejscowość. Ta różnorodność i energia ludzi jest siłą tego programu. Staramy się tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń między pracowniami – mówi Małgorzata Jaglińska z Fundacji Orange.
Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
Jedna pracownia, wiele możliwości
W 20 pracowniach, które powstaną w całej Poslce, liderki i liderzy planują między innymi zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kursy programowania dla dzieci, zajęcia plastyczne, szkolenia z zakresu wykorzystania technologii VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne czy projekty międzypokoleniowe.
Otwarcia nowych świetlic odbędą się już jesienią tego roku. Na liście miejscowości, w których powstaną pracownie, znajdują się: Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).
Program Pracownie Orange to ogólnopolski program realizowany przez Fundację Orange, który działa od 2012 roku. W ramach programu Fundacja zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań.
W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center
Napisz komentarz
Komentarze