Na razie otrzymywane rachunki nie sprawiają, że serce zaczyna bić mocniej. To między innymi dzięki zamrożeniu cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Ale nie wszyscy mogą i korzystają z takich rozwiązań.
Otóż rządowy program ma pewne warunki. Tańszy prąd jest tylko do wskazanych limitów zużycia. Rząd niedawno je podniósł i te limity to:
- 3 tys. kWh dla gospodarstw domowych
- 3,6 tys. kWh dla rodzin, w których jest osoba z niepełnosprawnością
- 4 tys. kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Cennik za energię w tych limitach jest atrakcyjniejszy, ale gdy zużycie wzrośnie, to już rachunki nie będą tak niskie. Za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę przyjdzie zapłacić 858,54 zł z VAT i akcyzą.
Nie wiadomo, czy program będzie utrzymany w 2024 roku a oznacza to, że jeżeli go nie będzie ceny prądu skoczą do góry. Jak bardzo? Na to pytanie odpowiedzi szukane są od dawna i teraz podejmuje się tego serwis businessinsider.pl.
- Zakładając brak dodatkowych mechanizmów zamrażających ceny prądu, może być to ponad dwa razy więcej w odniesieniu do obecnego limitu, czyli od ok. 20-35 proc. więcej niż cena maksymalna. W praktyce będzie to wzrost na poziomie zatwierdzonym przez prezesa URE w grudniu 2022 r. dla 2023 r. - mówi Łukasz Czekała, prezes firmy Optimal Energy.
Eksperci z banku Santander zwiastują, że bez osłony państwa ceny energii pójdą w górę o ok. 40 procent. Tu trzeba zaznaczyć, że w tym roku stawki (bez osłony) wzrosły o 60 proc. w stosunku do 2022 roku.
PRZECZYTAJ:
- LUBELSKIE: Agentka ubezpieczeniowa dopieszczała się jak królowa życia
- Podsumowali zagraniczne staże w Hiszpanii i na Węgrzech
- Święto Kolorów zawita do Międzyrzeca Podlaskiego już w sobotę!
- Znamy listę koni na tegoroczną aukcję Pride of Poland
- Pojechała do pracy i zaginęła. Zaskakujące zakończenie poszukiwań
- Rząd w dalszym ciągu nie zajął w tej sprawie stanowiska – zaznacza portal i przywołuje słowa Rafała Gawina, prezesa URE; - Nie wiemy jeszcze, czy zostanie wprowadzone i jak będzie wyglądało mrożenie cen na kolejny, czyli 2024 rok.
Napisz komentarz
Komentarze