Migrena – przebieg i objawy
Zasadniczym objawem migreny jest ból głowy, pojawiający się w postaci napadu trwającego od kilku godzin do nawet kilku dni. W typowej migrenie ból zlokalizowany jest zazwyczaj jednostronnie, tuż za gałką oczną, w skroni i/lub czole. Oczywiście nie każdy napad migreny wygląda tak samo u danego pacjenta. Ból może być również umiejscowiony obustronnie lub naprzemiennie obejmować raz jedną, a raz drugą stronę. Migrenowy ból głowy zwykle ma charakter pulsacyjny, tętniący, bywa także opisywany jak rozpierający i rwący. Jego natężenie jest dość duże. Często zdarza się tak, iż ból jest na tyle silnym, że całkowicie wyłącza chorego z codziennego funkcjonowania. Jednakże pulsujący ból głowy podczas migreny to nie wszystko. W trakcie jej trwanie współwystępują również, tak zwane objawy towarzyszące, takie jak nudności, wymioty czy światłowstręt.
Objawy zwiastujące napad – aura
W niektórych przypadkach migreny pacjenci odczuwają objawy zwiastujące napad migreny. Jest to tak zwana aura, która może pojawić się na kilka godzin lub dni przed atakiem migreny. Najczęściej aura występuje w postaci zaburzeń nastroju, koncentracji czy apetytu. Może przyjmować również formę odchyleń neurologicznych, takich jak zaburzenia wzrokowe, zaburzeń czucia, niedowład połowiczny lub uczucie drętwienia. Jednakże symptomy te zawsze ustępują samoistnie w momencie pojawienia się napadu migreny.
Migrenę najczęściej rozpoznaje się na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych po wcześniejszym wykluczeniu poważniejszej przyczyny zagrażające zdrowiu lub życiu. W tym celu niezwykle pomocne okazują się być techniki neuroobrazowania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
W leczeniu migreny stosuje się zarówno leki przerywające jej napad, jak i zapobiegające jego wystąpieniu. Pierwszym lekiem z wyboru jest zazwyczaj kwas acetylosalicylowy, najlepiej w połączeniu z kofeiną i/lub substancją o działaniu przeciwwymiotnym np. metoklopramidem. W cięższych napadach stosuje się alkaloidy sporyszu, w tym przede wszystkim ergotaminę oraz tryptany. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych towarzyszących migrenie zastosowanie znajduje także aromaterapia i akupresura.
Artykuł sponsorowany