Program na razie jest zawieszony. To czas na przygotowanie nowych zasad przyznawania pieniędzy. Są już wstępne zapowiedzi.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że zawiesza nabór wniosków do programu Czyste Powietrze. Do czasu, aż zostaną wmontowane w niego mechanizmy, które zminimalizują nadużycia. A te wykryto podczas niedawnych kontroli.
Lista nadużyć jest długa
Znalazły się na niej między innymi: 100‐procentowe dofinansowanie na kilka domów, zawyżanie rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, wymuszanie pełnomocnictw, na podstawie którego firmy dostawały zaliczki na swój rachunek, a potem znikały z rynku. Konsekwencje ponosili beneficjenci programu.
– Skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje wraz z odsetkami lub zmniejszenie dofinansowania – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
I dodał:
– Chcemy położyć kres nadużyciom w programie.
Co się zmieni?
Informacje o planowanych zmianach pojawiły się na stronach internetowych programu i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przede wszystkim powstanie wieloletni plan finansowy programu. Do Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przygotowywany wniosek o przyznanie 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. Pojawią się operatorzy. Będą mogli być nimi m.in. gminy. Zadaniem takich operatorów będzie wspieranie gospodarstw domowych w realizacji inwestycji. Pomoc zacznie się już na etapie ich planowania i potrwa do czasu rozliczenia wszystkich prac. Ma to uchronić inwestorów przed oszustami.
Lista sprawdzonych firm
Osoby starające się o dotacje będą musiały nie tylko potwierdzić, że są właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu, ale że byli nimi przez jakiś czas przed złożeniem wniosku. Chodzi o to, żeby pieniądze trafiały do osób, które ich potrzebują. Poza tym uzyskanie dofinansowania na termomodernizację domów ma być prostsze. Założenie jest takie, że wnioski mają być szybciej rozpatrywane, a pieniądze szybciej maja trafiać do inwestorów.
Opinie są różne
Tomasz z Białej Podlaskiej zdecydował się skorzystać z programu w 2023 r.
– Nie byłem do końca przekonany, ale namówiła mnie żona. Mamy dom jednorodzinny, ocieplony, z wymienionym dachem i oknami. Zdecydowaliśmy się więc wymienić piec na pompę ciepła. Jak na razie jestem zadowolony. Pomocą w załatwianiu formalności oraz montażem pompy i osprzętu zajęła się lokalna firma, z polecenia. Jestem z nią w stałym kontakcie, pompa pracuje bez zarzutu, dotację dostaliśmy szybko, przelew został wykonany na konto wykonawcy – mówi mieszkaniec Białej Podlaskiej.
Nie brakuje też osób, które zostały oszukane. Na forach internetowych poświęconych Czystemu Powietrzu jest mnóstwo wpisów właścicieli domów, którzy do dzś czekają na montaż ekologicznego źródła ciepła mimo że umowę z firmą podpisali wiele miesięcy temu. Narzekają na brak kompetencji handlowców, nieterminowość, jeśli chodzi o wykonanie prac, zawyżanie cen usług i materiałów, a w skrajnych przypadkach brak kontaktu z firmą, z którą się podpisało umowę.
Nabór nowych wniosków do programu został wstrzymany do 31 marca 2025 roku.
Napisz komentarz
Komentarze