„Rozporządzenie wejdzie w życie od 1 września 2025 r.” – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Szefowa resortu Barbara Nowacka ostatecznie zdecydowała o zmniejszeniu liczby lekcji religii w szkole i przedszkolu do jednej w tygodniu. Z obecnych dwóch.
Ostra reakcja episkopatu: Jest aktem bezprawnym
Wiadomo było, że ta decyzja spotka się ze stanowczą reakcją Kościoła. Bo biskupi od dawna protestowali przeciwko zmianom. Postulowali, żeby ograniczenie wprowadzać stopniowo. Powoływali się na Konstytucję i prawo rodziców do wychowywania dzieci w myśl swoich przekonań.
„Biskupi zwracają uwagę, że rozporządzenie, które ma wejść w życie 1 września br., „jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi” – ocenia teraz Kościół.
I dodaje, że zgłaszał kompromisowe rozwiązanie. Polegało ono na zostawieniu uczniom i rodzicom wyboru (obowiązkowego): albo religia, albo etyka. Tłumaczy to potrzebą „aksjologicznej formacji uczniów”.
„Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreśla episkopat.
Religia i etyka w szkole. Jedna godzina tygodniowo
Zgodnie z podpisanym właśnie rozporządzeniem tygodniowo ma być jedna godzina religii lub etyki. Zajęcia mają się odbywać na pierwszej lub ostatniej lekcji. Z możliwością odstąpienia od tej zasady, gdy na zajęcia uczęszczają wszyscy uczniowie.
Lekcje etyki mają się odbywać na takich samych zasadach co religii.
Napisz komentarz
Komentarze