Garnki do gotowania na płycie indukcyjnej – czy są niezbędne?
Garnki i patelnie na indukcję mają specjalne, ferromagnetyczne dno – to ich najważniejszy wyznacznik, dzięki któremu na styku pola grzewczego i garnka jest w stanie wytworzyć się pole magnetyczne odpowiedzialne za ogrzewanie naczynia oraz znajdujących się w nim produktów. Ponadto dno garnka powinno być idealnie płaskie, tak by w pełni przylegać do płyty, a co za tym idzie, by jego powierzchnia była ogrzewana równomiernie. Przy jakichkolwiek nierównościach na dnie, garnek może nie zostać wykryty przez kuchenkę, przez co gotowanie nie będzie możliwe.
Płyta indukcyjna – jakie garnki wybrać?
Jeżeli zależy nam na czasie i liczymy na jeszcze większe oszczędności związane z gotowaniem na indukcji, wybierzmy garnki o grubym dnie. Najlepsze są naczynia z dnem składającym się z trzech warstw lub wyposażonym w aluminiową wkładkę, która przyspiesza proces nagrzewania się naczynia. Taki garnek ponadto przez dłuższy czas utrzymywać będzie ciepło potrawy.
Poza dnem garnka powinniśmy też zwrócić uwagę na jego średnicę. Większość płyt indukcyjnych posiada pewne ograniczenia co do wielkości naczyń. Przede wszystkim nie mogą być one za małe. W instrukcji obsługi płyty znajdziemy informację na temat minimalnej średnicy garnków, jaką urządzenie będzie w stanie wykryć.
Jakie garnki wybrać na indukcję – materiał wykonania
Ponieważ tak naprawdę to, czy dane naczynie będzie nadawać się na indukcję, czy też nie, zależeć będzie od budowy jego dna, sam wybór materiału, z którego wykonane zostało naczynie, będzie tak naprawdę kwestią naszych upodobań. W sklepach znajdziemy następujące garnki dedykowane na indukcję:
- stalowe,
- emaliowane,
- aluminiowe,
- ceramiczne,
- żeliwne,
- szklane,
- miedziane.
Rodzaje płyt indukcyjnych
Kwestia tego, jakie garnki wybrać na indukcję, może być zależna również od rodzaju samej kuchenki. Chodzi tu przede wszystkim o wymiary płyty indukcyjnej, liczbę pół grzejnych i ich wielkość. Przydatną funkcją, która coraz częściej pojawia się w płytach indukcyjnych jest możliwość łączenia sąsiadujących pól w jedną, duża strefę. Dzięki temu podczas gotowania możemy korzystać z garnków o dużej średnicy, a nawet z brytfann.
Płyta indukcyjna do zabudowy Kernau KIH 6412.2-4B
https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-6412-2-4b.html
Płyta indukcyjna – wymiary, jak dobrać?
Jeżeli chodzi o rozmiar płyty na rynku znajdziemy dwa standardowe rozwiązania:
- płyta indukcyjna 90 cm – będzie mieć 5 lub 6 pól grzewczych,
- płyta indukcyjna 60 cm – wyposażona będzie w 4 pola.
Mniej typowe są płyty o szerokości 45 cm z trzema polami czy ok. 30-centymetrowe kuchenki z dwoma polami. Gdzie sprawdzą się poszczególne rodzaje płyt?
Płyta indukcyjna 6-polowa – świetnie sprawdzi się w kuchniach, w których dużo gotujemy i przyrządzamy kilkudaniowe posiłki. Wybierana jest przez większe rodziny, ale i profesjonalnych szefów kuchni.
Płyta indukcyjna 5-polowa – kuchnia indukcyjna 5-palnikowa to idealny wybór, jeżeli zawsze wydawało nam się, że najczęściej stosowane w kuchenkach 4 pola to dla nas za mało.
Płyta indukcyjna z 4 polami – to standardowa płyta wybierana przez większość konsumentów.
Płyta indukcyjna z 3 polami – węższa indukcja pozwoli zaoszczędzić miejsce w kuchni. Będzie wystarczająca, jeżeli gotujemy wyłącznie dla siebie lub dla 2 osób albo gdy większość posiłków jemy poza domem.
Płyta indukcyjna 2-palnikowa – tzw. płyta indukcyjna wąska jest idealna do małych kuchni i w pełni wystarczająca dla 1 osoby.
Płyta indukcyjna 1-palnikowa – płyty o jednym polu grzewczym to przenośne urządzenia, które co do zasady pełnią w domu rolę dodatkowego urządzenia.
Płyta indukcyjna do zabudowy KERNAU KIH 7534-5B BL KITCHEN CONNECT
https://www.kernau.com/produkt/plyta-indukcyjna-kih-7534-5b-bl-kitchen-connect.html
Płyty kuchenne indukcyjne – opinie
Nowoczesne kuchenki indukcyjne pozwalają na oszczędne gotowanie, a do tego pięknie prezentują się w elegancko urządzonych wnętrzach. Czarna czy biała kuchnia indukcyjna wpisze się w każdą kuchenną aranżację, bez względu na to na jaki wnętrzarski styl się zdecydujemy. Szczególnie gustownie wyglądają płyty zlicowane, które tworzą jednolitą powierzchnię z blatem. Nowoczesne modele mogą być też wyposażone w moduł Bluetooth, za pomocą którego płytę jesteśmy w stanie sparować z okapem, by jego praca była automatycznie skorelowana ze sposobem działania kuchenki.