Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 7 lutego 2025 23:27
Reklama
Reklama

Seksualne wykorzystywanie dzieci w internecie. Dane porażają

Sieć zalewa coraz więcej treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Istnieje proste narzędzie, żeby szybko o tym informować właściwe służby.
Seksualne wykorzystywanie dzieci w internecie. Dane porażają
Krzysztof Gawkowski: – Dane pokazują, że jesteśmy w sytuacji trudnej i wymagającej bardzo mocnych decyzji

Źródło: gov.pl

Jak podał Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji, w ciągu ostatniego roku w sieci wykryto ponad 7 razy więcej treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci. 85 proc. ofiar to dzieci poniżej 13 lat, a 95 proc. to dziewczynki. 

– Wzrost przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie to bolesne przypomnienie o ciemnej stronie technologii – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji.

400-procentowy wzrost incydentów z wykorzystaniem dzieci 

W 2024 roku, w porównaniu z rokiem 2023, Polska odnotowała ponad 400-procentowy wzrost incydentów – jak to określa strona Ministerstwa Cyfryzacji – związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.  

90 proc. przypadków zamieszczanych na serwerach w Polsce jest usuwanych w ciągu 48 godzin od zgłoszenia (85 proc. już w 24 godziny od zgłoszenia). 

– Dane pokazują, że jesteśmy w sytuacji trudnej i wymagającej bardzo mocnych decyzji – podkreślił minister Gawkowski cytowany przez gov.pl. – Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest skuteczna współpraca międzynarodowa, instytucjonalna i społeczna, która pozwala szybciej wykrywać i usuwać przestępcze treści. Jeśli więc ktokolwiek natrafi w internecie na niepokojące materiały, na których widać na przykład wykorzystywanie dziecka, powinien jak najszybciej je zgłosić – dodał.

Widzisz, zgłoś od razu. Skorzystaj z aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło proste narzędzie do przesyłania takich zgłoszeń. Jest ono wbudowane w aplikację mObywatel, a dokładnie w usługę „Bezpiecznie w sieci”. 

– Apelujemy, aby w razie konieczności nie wahać się i korzystać z tego rozwiązania – mówi wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

W usługę „Bezpiecznie w sieci” wbudowana jest funkcja „Nielegalne treści”. Umożliwia ona użytkownikom aplikacji – jak wyjaśnia strona ministerstwa – „zgłaszanie niepokojących materiałów w sposób prosty i intuicyjny

Potem są one analizowane przez ekspertów z zespołu Dyżurnet.pl działającego w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Naukowa), a w razie potrzeby przekazywane odpowiednim służbom w Polsce i za granicą.

Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich

Zespół Dyżurnet.pl od 20 lat pełni rolę kluczowego punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w sieci, zwłaszcza tych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. 

– Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich – przypomina Martyna Różycka, kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl na gov.pl. – Zarówno zespołów reagujących, które działają, aby ograniczyć dystrybucję materiałów, jak i platform internetowych i policji. Ale to też działania rodziców oraz wszystkich użytkowników internetu

CZYTAJ TEŻ:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JolantaTreść komentarza: Miałam podobną propozycje inwestowania kilka miesięcy temu. Lampka mi się zapaliła jak zadzwonił gość że wschodnim akcentem i obiecując złote góry kazał wpłacić 900 zł. Do niedawna jeszcze dzwonił z pytaniem dlaczego nie chce swoich pieniędzy, które zarobilam. Przypomnę, zey nic nie wpłacałam. Oszust dzwonił z bardzo różnych numerów i przedstawiał się Sowa lub Boguszewski. Nie dajcie się nabierać!!!Data dodania komentarza: 7.02.2025, 16:24Źródło komentarza: Myślał, że gra na giełdzie. Stracił grube tysiąceAutor komentarza: TW-ryży wujTreść komentarza: A skąd płynie ta piana? tzn,ile kilometrow przed Sielczykiem ?Data dodania komentarza: 7.02.2025, 12:01Źródło komentarza: Transmisje komisji to już przeszłość. Mieszkańcy będą wiedzieć mniejAutor komentarza: Wujek DariuszTreść komentarza: Tragedia i dramat, co tu dużo gadać...Data dodania komentarza: 6.02.2025, 21:23Źródło komentarza: Śmierć na DK2. Areszt dla pijanego kierowcyAutor komentarza: czy→ TTreść komentarza: Krzną, cały styczeń płynie pieniący się płyn. Rzeka w Rzece za Sielczykiem .. . Tablet i transmisja na jakichś kanałach online, jest mozliwa. Radni to osoby publiczne, nie mają prawa do prywatności wizerunku i treści, zwłaszcza na sali obrad w Ratuszu. Do dzieła. Prezydent Litwiniuk, może próbować cenzurować i utrudniać dostęp, ale to mozna łatwo obejść, kilkoma "Józkami". tylko mają byc kultralni i Duzi. Żeby Policjanci, ewentualni, widzieli Ład i Porządek (chciało mi się napisać prawo i spra tfu, tfu, i te, Zegarki.Data dodania komentarza: 6.02.2025, 15:45Źródło komentarza: Transmisje komisji to już przeszłość. Mieszkańcy będą wiedzieć mniejAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: No tak widac teraz jak mieszkancy interesuja sie rozwojem miasta szybciej co w promocji w Lidlu bedzie z takim podejsciem to bedziemy zasciankiemData dodania komentarza: 6.02.2025, 15:30Źródło komentarza: Kolejne konsultacje w sprawie przejazdów kolejowych. O pierwszych niewielu wiedziało
Reklama
Reklama