Oczywiście żartujemy, bo przecież w każdej filiżance kawy znajduje się odrobina miłości, a żeby nie ostygła, zdradzimy, jakie możliwości daje nam ekspres do kawy i jak przygotować kawę przy pomocy zaparzacza typu moka.
Kawa z ekspresu kolbowego
Przygotowując kawę z mlekiem - latte lub cappucino – należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe rzeczy: odpowiednio przygotowany napój i dobrze spienione mleko. To wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Należy postępować według określonego schematu.
Przygotowanie kawy mielonej:
- Świeżo zmieloną kawę należy wsypać do filtra (który zwany jest też kolbą) i delikatnie wstrząsnąć;
- Kolbę umieścić na uchwycie tampera lub płaskiej powierzchni;
- Odpowiednio ubić kawę w filtrze przy pomocy tampera – najpierw delikatnie, a po chwili mocniej (przez cały czas ręka powinna być prosta, nie można zginać nadgarstka);
- Kobę umieścić w uchwycie ekspresu.
Przy spienianiu mleka najbardziej trzeba uważać na to, aby go nie przegrzać, tzn. jego temperatura nie powinna być wyższa niż 60°C (tu przydaje się specjalny termometr). Warto też wiedzieć, że zimne, tłuste mleko lepiej się spienia.
Jak spienić mleko przy pomocy dyszy parowej:
- Do naczynia, w którym będzie się spieniać, wlać zimne mleko;
- Dyszę włączyć, wyłączyć i znów włączyć – to zapewni jej czystość;
- Pod dyszę podstawić naczynie z mlekiem i tylko trochę ją w nim zanurzyć;
- Słysząc dźwięk „ćwierkania“, zanurzyć dyszę głębiej. Dysza powinna być przy przedniej ściance naczynia.
- Gdy pianka osiągnie temperaturę 60°C, wyłączyć dyszę.
Najprawdopodobniej za pierwszym razem się nie uda, bo ta umiejętność wymaga pewnej praktyki i wprawy. Ale po kilku razach poczujesz się jak prawdziwy barista.
Klasyczne parzenie kawy przy pomocy zaparzacza typu Moka
Chyba każdy kto pije kawę, chce rozkoszować się jej smakiem. Tej przyjemności doskonale służy urządzenie typu Moka (lub Mokka), więc jeśli jeszcze go nie wypróbowałeś, to już jest na to najwyższy czas. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że świeżo zmielona kawa będzie mieć bogatszy smak i intensywniejszy aromat. Jeśli jednak posiadasz kawę mieloną wysokiej jakości, również nie powinieneś być zawiedziony.
Oto jak przygotowuje się to tradycyjne włoskie espresso: do spodniej części nalewamy wody, do środkowej części, czyli filtra (sitka) wsypujemy mieloną kawę (najlepiej, aby była średnio mielona) i podgrzewamy na małym ogniu. Najważniejsze, aby słysząc bulgotanie i „wzdychanie“, od razu zdjąć urządzenie ze źródła ciepła, więc lepiej uważaj, jeśli przeglądanie internetu za bardzo cię wciąga.
Dodatkowe rady:
- Używaj miękkiej, filtrowanej wody (nie mineralnej);
- Idealna temperatura każdej kawy to 96 stopni Celsjusza;
- Wszystkie akcesoria do przygotowywania kawy powinny być higieniczne, regularnie odkamieniane i czyszczone;
- Wybierz odpowiedni stopień mielenia kawy: najbardziej uniwersalne jest mielenie średnie; grube pasuje do tradycyjnej „zalewajki“, a drobne – do mocnego espresso;
- Kawa lepiej smakuje z ciepłego kubka. Niektóre ekspresy posiadają podgrzewacze do filiżanek, a jeśli twój takiego nie ma, zawsze możesz zagrzać kubek, wlewając do niego gorącą wodę.
Jeśli skorzystasz z tych porad i będziesz praktykował, pewnego dnia znajomi na pewno nazwą cię baristą. Wtedy sam będziesz mógł się uważać za kawowego mistrza!
Napisz komentarz
Komentarze