Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego
Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie prowadzi nabór uchodźców wojennych z Ukrainy do projektu nauki języka polskiego. Inicjatywa skierowana jest do osób dorosłych, które uciekały przed wojną na Ukrainie i wjechały do naszego kraju po 24 lutego tego roku.
Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej i nie straszne Ci rysowanie czy malowanie, a przy okazji chcesz zdobyć atrakcyjne nagrody, to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!
Lublin od kilku lat robi wiele aby mieszkańcom miasta i jego okolic poprawić dojazdy do pracy czy dotarcie do działających tu instytucji czy placówek handlowych. Konsekwentnie zmierza też w kierunku osiągnięcia przewagi transportu zbiorowego nad indywidualnym. Będzie to możliwe dzięki usprawnieniu sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz zintegrowaniu ich z transportem publicznym. W osiągnięciu tego celu miasto ma pełne wsparcie władz Województwa Lubelskiego. Dzięki współpracy obu samorządów powstanie między innymi nowy most na Bystrzycy.
Miliony złotych z unijnych dotacji trafią wkrótce do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Kierownictwa obu instytucji kilka dni temu podpisały już umowy o dofinansowanie swoich projektów.
Dzięki środkom z Unii Europejskiej w naszym regionie powstaną kolejne miejsca wychowania przedszkolnego. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski uroczyście wręczył trzy kolejne umowy na realizację tego typu wsparcia.
W lutym tego roku umowę pożyczki, która pozwoli na rozwinięcie działalności, podpisał Piotr Juszczak, lekarz z Zamościa. Na pierwszy rzut oka informacja jakich wiele. W tym jednak przypadku sprawa jest wyjątkowa. Pożyczkodawcą jest bowiem Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju – nowa instytucja, która ma do dyspozycji ponad 154 miliony złotych. Jej jedynym właścicielem jest Województwo Lubelskie.
Rozpoczyna się realizacja instrumentu REACT-EU. Skorzystają przedsiębiorcy planujący inwestycje w odnawialne źródła energii i mieszkańcy potrzebujący wsparcia w powrocie do zdrowia po przebytym zakażeniu koronawirusem. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła kolejny konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.
Człowiekowi, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, jest w kryzysie bezdomności, niezwykle trudno wrócić do społeczeństwa, znaleźć miejsce do mieszkania i pracę. Łatwiej, kiedy ktoś wyciągnie pomocną dłoń. Tym „kimś” często jest Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Pomoc potrzebującym ta organizacja ma wpisaną w swoje DNA. Dzięki wsparciu unijnych dotacji Caritas zyskał lepsze narzędzia. Może na przykład przygotować odpowiednie miejsce do życia dla kilkunastu osób.
Fundusze Europejskie kojarzą się nam wszystkim pozytywnie. Firmy i organizacje z nich korzystające, to często innowatorzy poszukujący nowoczesnych rozwiązań służących społeczności naszego regionu. Ludzie korzystający choćby ze szkoleń czy dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, to bohaterowie biorący swój los we własne ręce. Zdarza się jednak, że nie wszystko idzie zgodnie z założeniami. Wówczas pomocą służy Rzecznik Funduszy Europejskich.
Termin innowacje u większości z nas wywołuje proste skojarzenia: wielkie miasto, nowoczesne centrum badawcze itp. Firmy, które uzyskały tegoroczny tytuł „Lidera Innowacji”, są tego wyobrażenia żywym zaprzeczeniem. Zlokalizowane w niewielkich miejscowościach udowadniają, że innowacyjność może mieć dowolny adres, a decyduje o tym kreatywność i odwaga we wdrażaniu nowych rozwiązań.
Zarząd Województwa Lubelskiego w ramach dialogu z Komisją Europejską (KE) podjął Uchwałę Nr CCCIX/5430/2021 z dnia 2 listopada 2021 r. w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji określonymi w art. 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Zastanawialiście się kiedyś, co naprawdę oznacza termin innowacje? A może zdarzyło się wam zrezygnować z jakiegoś innowacyjnego przedsięwzięcia, bo to na pewno zbyt trudne? Firmy nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Lider Innowacji” udowadniają, że to nieprawda. Innowacje, to kreatywność i odwaga we wdrażaniu nowych rozwiązań. Takich, które firmie i jej klientom przyniosą realne korzyści.
Jeszcze niedawno termin „rewitalizacja” kojarzył się ze zdewastowanymi i odnawianymi centrami miast. Fundusze Europejskie ten stan odmieniły. Za ich pomocą nowy blask zyskują gminy i naprawdę małe miejscowości. Takie jak w gminie Borki.
Do dyspozycji bezrobotnych zainteresowanych znalezieniem pracy, nadal są miliony złotych. Jak z nich skorzystać, dowiecie się w Powiatowych Urzędach Pracy.