Do tegorocznej edycji programu EtnoPolska realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie wpłynęło aż 1846 wniosków z całej Polski. Do wsparcia zakwalifikowano 308 projektów. Wśród szczęśliwców znalazł się Cichosz. - To wielki dzień dla nas! Marzyliśmy o tym grancie odkąd zawiązaliśmy stowarzyszenie – informowali w ubiegłym tygodniu na swojej stronie internetowej przedstawiciele organizacji.
Program EtnoPolska powstał po to, aby wspierać potrzeby społeczności w realizacji zadań dotyczących dziedzictwa kulturowego. W ten zakres dokładnie wpisuje się projekt pod tytułem Objazdowy Dom Ludowy w gminie Milanów. - Jest to pomysł na aktywne uczestnictwo mieszkańców gminy w życiu społeczno-kulturalnym oraz na popularyzowanie i ochronę dziedzictwa narodowego. Do pięciu wsi przyjedzie Objazdowy Dom Ludowy, który w świetlicach zorganizuje spotkania z niematerialnym dziedzictwem kulturowym – tłumaczy Konrad Dąbrowski ze Stowarzyszenia Cichosz.
Do których dokładnie sołectw dotrze? Jeszcze nie wiadomo. Organizatorzy liczą na zgłoszenia chętnych. W ramach projektu odbędą się warsztaty pod hasłem: wieniec dożynkowy, wyszywanie makatek, pająk, malarstwo ludowe, wycinanka ludowa. Prace mieszkańcy będą mogli zabrać do domu. Część z nich trafi do wiejskiej galerii w Cichostowie. Przewidziana jest wystawa prac artystów ludowych. Odbędą się warsztaty z plastyki obrzędowej dla dzieci i dorosłych. Będą też wspomnienia osób, które aktywnie tworzyły taką plastykę na terenie gminy. W planach są również występy obrzędowych teatrów ludowych z powiatu parczewskiego. W Stodole w Cichostowie uroczyście otwarta zostanie wiejska galeria.
- Na chwilę obecną plan jest taki, a jak to będzie wyglądało w realizacji? Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej. My natomiast wierzymy, że zrealizujemy wszystko tak, jak założyliśmy we wniosku. Zabieramy się do pracy, a wy trzymajcie kciuki – dodają organizatorzy.
Napisz komentarz
Komentarze