1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dokładnie tego dnia 1951 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki o wolność Polski z nową sowiecką okupacją.
Ogólnopolskie wydarzenie pod hasłem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowane jest, by uczcić śmierć żołnierzy, którzy walczyli z komunistyczną władzą. Bieg odbywa się na dystansie 1963 metrów. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, który poległ w walce czynnej – Józefa Franczaka ps. Lalek. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski, a nawet wykracza poza granice naszego kraju. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest Fundacja „Wolność i Demokracja” z siedzibą w Warszawie. Impreza jest zaplanowana jednocześnie w kilkuset miejscowościach.
- Zebraliśmy 19 tys. kg elektrośmieci. Miasto dostanie 190 sadzonek drzew
- Oferent chce 13 mln zł za modernizację odcinka ul. Sidorskiej
- Kobieta Niezwykłej Odwagi z Białej Podlaskiej
W Międzyrzecu Podlaskim za organizację przedsięwzięcia już od wielu lat odpowiada Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.
W tym roku wydarzenie odbyło się w niedzielę 5 marca. Uczestnicy biegu pamięci wyruszyli ulicami miasta, spod muralu przy ul. Kościelnej 29, upamiętniającego dwóch żołnierzy AK-WiN por. Franciszka Michaluka ps. Polny z Tłuśćca oraz por. Stanisława Miszczuka ps. Kłos z Rogoźniczki. Za udział podziękował im wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. – Dziękuję panu dyrektorowi Arkadiuszowi Stefaniukowi za organizację przez szkołę tego wydarzenia przy aktywnej współpracy samorządu powiatu bialskiego. Dziękuję wszystkim za uczestnictwo i życzę miłego wysiłku – mówił.
Bieg zakończył się na placu przy ZST, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i unikatową koszulkę z bohaterami XI edycji Biegu Tropem Wilczym. Na koniec można było wziąć udział w zawodach strzeleckich na szkolnej strzelnicy.
Napisz komentarz
Komentarze