Budżet obywatelski w tym roku to 2,4 mln zł do zagospodarowania na realizację pomysłów mieszkańców, na stworzenie nowych przestrzeni miejskich. W VIII edycji programu zaszły zmiany. Mieszkańcy składali wnioski w czterech kategoriach, na projekty: duże, średnie, małe i zielone. Nowością więc jest kat. projektów zielonych.
W tym roku zmieni się również procedura głosowania na kartach wyborczych w formie papierowej. „Obecnie głosowanie na kartach odbywać się będzie tylko poprzez osobiste złożenie karty do głosowania w Urzędzie Miasta na stanowisku nr 15. W kwestii głosowania internetowego nie nastąpiły żadne zmiany i tak jak dotychczas można będzie głosować za pośrednictwem strony” – informują urzędnicy.
Jedenaście projektów na „tak”, trzy na „nie”
Do BO 2023 wpłynęło 14 wniosków. 3 sierpnia magistrat opublikował listy tych, które spełniły wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do dalszej procedury. To 11 projektów, w tym 2 duże, 3 średnie, 5 małych i 1 zielony. Wśród projektów dużych – finansowanych do 1 mln zł, są propozycje na FunPark Podmiejska i boisko wielofunkcyjne na os. Grzybowa. Projekty średnie, które przeszły weryfikację to: strefa integracji i relaksu na ul. Leszczynowej, park sportowo -rekreacyjny przy ul. Świerkowej, "odbetonowanie" terenów miejskich i budowa punktu informacyjnego przy cmentarzu parafialnym i komunalnym. Projekty małe, na które jest zgoda, by przeszły do etapu głosowania, to : historyczno-edukacyjny szlak polskiego lotnictwa, dokumentacja na przebudowę ul. Wyzwolenia między ulicami Drzewieckiego i Długą, budowa ul. Fieldorfa, periodyk EKO Biała Podlaska, ciąg pieszo-jezdny na ul. Mickiewicza. W kategorii projekty zielone, weryfikację przeszedł wniosek dotyczący sterylizacji psów i kotów w mieście.
Negatywnie ocenione zostały natomiast trzy projekty. Jeden z nich złożono w kategorii projekty duże. W ocenie urzędników weryfikujących wnioski, do realizacji w ramach BO nie kwalifikuje się kompleks plażowo-wypoczynkowy nad Krzną przy ul. Kąpielowej i Plażowej.
Dwa pozostałe, to projekty małe: miejsca parkingowe przy ul. Kąpielowej i zielona przystań rowerowa przy ul. Kosynierów.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Bolesny szok czy miłe zaskoczenie? Sprawdź, jaką emeryturę dostaniesz
- Lubelskie. Strażacy ratowali nocą byka z nietypowego miejsca
- Biegali i maszerowali w Kodniu
Radość i odwołania autorów projektów
– Z ogromną radością informujemy, że projekt stworzony przez mieszkańca naszego osiedla Kacpra Barszcza, zdobył pozytywną opinię we wszystkich kryteriach oceny formalnej projektów! To niesamowite osiągnięcie, które potwierdza nie tylko zaangażowanie Kacpra, ale również wysoki poziom jego pracy – poinformowali mieszkańców os. Podmiejska administratorzy facebookowego profilu FunPark Podmiejska, który promuje właśnie tę inwestycję.
Pilotujący ją w internecie, mają ambitne założenie, chcą zebrać na rzecz projektu 6 tys. głosów, by przebić wynik z ubiegłego roku, jaki osiągnęli autorzy projektu „Strefa zdrowia nad Krzną", stowarzyszenie Orzechówek, gdzie na budowę tężni solankowej nad rzeką zebrano wówczas 4 176 głosów.
Zadowolenia nie kryje również mieszkaniec os. Grzybowa, Wojciech Babicz. Złożył on projekt na boisko wielofunkcyjne na os. Grzybowa. Wcześniej interweniował w sprawie miejskiej działki na tym osiedlu, gdzie mieszkańców straszą zniszczone bramki, a teren nie nadaje się do rekreacji, bo zarasta go trawa. – To jedyne miejsce na os. Grzybowa, gdzie mieszkańcy mogliby aktywnie spędzać czas – mówił. Postanowił zrobić w tej kwestii porządek, przypominając, że na os. Grzybowa nie ma żadnego miejsca do miejskiej rekreacji. Jego wniosek złożony w kategorii projekty duże, znalazł się na liście wniosków pozytywnie zweryfikowanych.
CZYTAJ TEŻ:
- Mieszkańcy tej wsi trzymają się razem. Budują chodniki, fundują witraże
- Patryk Pykacz z Białej Podlaskiej śpiewa o Margaret, wojnie i miłości
- Ratują psy i ptaki w tarapatach. Strażacy nie tylko gaszą pożary
Do walki w systemie odwoławczym przygotowuje się natomiast stowarzyszenie Orzechówek, które od kilku lat z powodzeniem pozyskuje pieniądze na realizację dużych projektów w ramach BO. W ubiegłym roku ich projekt odrzucony po ocenie formalnej, na który powołuje się FunPark Podmiejska, zdobył ponad 4 tys. głosów, po tym, jak po odwołaniu autorów został dopuszczony do głosowania.
– Historia lubi się powtarzać. Nasze 2 projekty do tegorocznego budżetu obywatelskiego odrzucone. Jak pewnie podejrzewacie - nie zamierzamy pogodzić się z taką oceną – poinformowali członkowie stowarzyszenia Orzechówek. Będą się odwoływać i walczyć o dopuszczenie do głosowania kompleksu plażowego przy ul. Kąpielowej i inwestycji związanej z miejscami parkingowymi przy tej samej ulicy.
„W przypadku negatywnej oceny projektu, Autor projektu może złożyć odwołanie do Prezydenta Miasta Biała Podlaska w ciągu 5 dni roboczych od dnia ogłoszenia oceny. Prezydent rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni oraz informuje o swojej decyzji Autora projektu. Odwołanie wniesione po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia" – informują urzędnicy w materiałach dotyczących zasad funkcjonowania BO.
Ostateczna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania mieszkańców w tegorocznym BO zostanie opublikowana 24 sierpnia. Od 26 sierpnia mieszkańcy mogą głosować. Do 6 września będzie można głosować na wybrane propozycje na kartach do głosowania. Natomiast drogą internetową głosowanie trwać będzie do 10 września.
Napisz komentarz
Komentarze